• Reklam
Reklam

Aşı, Korona Virüs'e Karşı Güçleniyor

Corona virüsü salgınına karşı geliştirilen aşılar arasında öne çıkan Pfizer ve BioNTech'in aşısı ile ilgili yeni veriler kamuoyu ile paylaşıldı. 18-55 yaş arasındaki 60 sağlıklı gönüllü üzerinde yapılan incelemeler sonucunda aşının virüse karşı dayanıklılık sağladığı ortaya çıktı.

Reklam
Aşı, Korona Virüs'e Karşı Güçleniyor
30 Eylül 2020 - 08:53 - Güncelleme: 30 Eylül 2020 - 09:03
  • Reklam

Dünya çapında 33 milyondan fazla insana bulaşan ve 1 milyondan fazla insanın ölümüne neden olan corona virüsüne karşı aşı geliştirme çabası son sürat devam ediyor.

Corona virüsü aşısı konusunda diğer adaylardan bir adım önde olan Pfizer ve BioNTech’in geliştirdiği BNT162b1 isimli aşının klinik testleriyle ilgili yeni sonuçlar kamuoyu ile paylaşıldı.

Nisan ve Mayıs ayında yaşları 18 ile 55 arasında değişen 60 sağlıklı gönüllü üzerinde denemelerin yapıldığını açıklayan yetkililer aşının corona virüsüne karşı vücutta bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini duyurdu.

Yetkililer bu sonuçla birlikte aşının korona virüs'e karşı en kötü ihtimalle en azından biraz koruma sağlayacağını söyledi. İki dozluk aşının antikor ve virüsle savaşacak T hücresi ürettiğini duyuran yetkililer, “Antikorlar virüs ile doğrudan savaşıyor ve T hücreleri de virüsün ele geçirdiği hücreleri yok ediyor” dedi.

BNT162b1 ismi verilen aşının mRNA ismi verilen genetik maddeleri kas dokusuna gönderiyor. Burada vücut mRNA’yı kullanarak virüs proteini üretiyor ve bağışıklık sisteminde kullanıyor.

 


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com