• Reklam

Bakan Koca'dan kronik hastalara kötü haber

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan kronik hastalara kötü haber.Her yıl Kasım ayında grip aşısı olan kronik hastalar artık aşı yapılmayacak.Belirli sayıda gelen Grip aşılarında yeni dönem başladı

Reklam
Reklam
Bakan Koca'dan kronik hastalara kötü haber
21 Ekim 2020 - 14:23
Reklam

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan kronik hastalara kötü haber.Her yıl Kasım ayında grip aşısı olan kronik hastalar artık aşı yapılmayacak.Belirli sayıda gelen Grip aşılarında yeni dönem başladı.E Nabız üzerinden yüklenen bu işlem risk taşımayan hastalara onay vermiyor.Astım,yüksek tansiyon,insilüne bağlı şeker hastaları ve felç geçiren bir hasta artık grip aşısı yapılmayacak.

"İŞTE HER HASTALIĞI OLAN BİR VATANDAŞ İÇİN E NABIZ NE SONUÇ VERDİ?"


İnsüline bağımlı,şeker,yüksek tansiyon ve felçli bir hastaya riskli grup'tan değilsin durum tekrar değerlendirecek raporu verdi.Her yıl Aile hekimine Kasım ayında grip iğnesi yazdırıp eczaneden alan bir hasta bugün yeni çıkan bir kararla listeden çıkarıldı.
"KRONİK HASTALAR BU DURUMA İSYAN ETTİLER"
Neden bizim sağlığımızla oynuyorsun diye Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya tepkilerini dile getirdiler.Ben şeker,tansiyon ve felçli bir hastayım kış aylarında grip aşısı yaptırıyordum hastalık beni fazla etkilemiyordu hafif olarak grip hastalığını atlatıyordum peki şimdi ne olacak?bizler ölüme mi terk edileceğiz neden bunun bir çaresini bulmuyorlar.Hani sağlıkta tek olarak bizdik diyordunuz ne oldu sizlere
diye dert yandılar.

​Bu yıl koronavirüs nedeniyle talep patlaması yaşanan grip aşısında eczanelerde yapılan listeler iptal edildi. Grip aşısı olacak kişilere aile hekimleri karar verecek. Artık renkli reçete sistemine alınan grip aşısında öncelik, kronik rahatsızlığı olanlar ve 65 yaş üstü. Grip aşısı alabilecek vatandaşlar e-Nabız sistemlerine yüklendi. 
E NABIZ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?
İlk kez e-Nabız kullanıcısı olacak kişiler e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) üzerinden e-Nabız’a giriş yaparak profil ayarları üzerinden e-Nabız şifresi oluşturmalı ya da kendi Aile Hekimine başvurarak e-Nabız için geçici şifre edinmelidir.
İNFLUENZA RİSK DURUMU GÖRÜNTÜLEME
Vatandaşlar e Nabız sistemi üzerinden grip aşısı olup olamayacaklarını öğrenebiliyor. Sorgulamada grip aşısında öncelikli olmayan kişiler için şu ifadeler yer alıyor: “İnfluenza (Mevsimsel Grip) Bilgilendirme: İnfluenza açısından 1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yeniden değerlendirilecektir.”Bilgileri veriyor.

HABER METİN DURMAZ
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com