Berlin 300 bin mülteciyi arıyor

Berlin 300 bin mülteciyi arıyor

Almanya’da federal ve eyalet polisi yaklaşık 300 bin mülteciyi yakalama emriyle arıyor. Bunun 126 bin 327’si hakkında sınır dışı kararı var. Alman polisi buna ek olarak aralarında Adil Öksüz’ün de bulunduğu 300 bin mülteciyi daha güvenlik soruşturması ...

30 Temmuz 2018 - 06:15

ALMANYA’da 297 bin 820 mülteci yakalanma kararıyla aranıyor. Haklarında gözaltı veya açık tutuklama kararı var. Bunlardan 126 bin 327 mülteci hakkında sınır dışı kararı bulunuyor. Diğerleri suç işlemiş veya izini kaybettirmiş suçlular. Hepsi de kaçak. Alman Welt am Sonntag gazetesinin polis enformasyon sistemi İnpol Merkezi’ne dayanarak verdiği bu sayılar, bir önceki yıla kıyasla yüzde 5.1 artış anlamına geliyor. Uzmanlar sınır dışı kararıyla aranan 126 bin mülteciden bazılarının kendi isteğiyle Almanya’yı terk etmiş olacağından hareket ediyor. Yakalanma kararıyla aranan mülteciler arasında radikal oldukları şüphesiyle 3 bin 151’i hakkında “dini ideoloji” kategorisinde tutuklama emri var.

ADİL ÖKSÜZ DE VAR
Bu sayılara ek olarak Alman güvenlik birimleri 300 bin mülteciyi daha güvenlik soruşturması çerçevesinde arıyor. Bunlar arasında 15 Temmuz 2016 darbe girişiminin kara kutusu olarak bilinen Adil Öksüz de bulunuyor. Adil Öksüz “ikamet soruşturması” adı altında 14 Aralık 2017’den beri aranıyor. Talimata göre karakollar, Adil Öksüz hakkında alınan tüm ihbar ve bulguları Federal Asayiş Şubesi’ne bildirmek zorunda. Ayrıca 15 bin civarında mülteci ise kayıp listesinde.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kötü günler geride kaldı
Kötü günler geride kaldı
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'