• Reklam
Reklam

Biden Yönetimiyle Türkiye Arasında İlk Kritik Temas

Joe Biden başkanlık görevini devraldıktan sonra, iki ülke arasındaki ilk kritik temas dün gece ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın arasında telefonda gerçekleşti.

Reklam
Biden Yönetimiyle Türkiye Arasında İlk Kritik Temas
03 Şubat 2021 - 14:41
  • Reklam
"ABD ile Türkiye arasında kritik görüşme: Endişelerini dile getirdiler
Dün gece ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ile Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmede iş birliği konusunda adımlar atılması gündeme gelirken S-400 konusundaki endişeler de dile getirildi.

Geçen ay resmen göreve başlayan Joe Biden ile Türkiye arasındaki ilk kritik temas dün gece gerçekleşti… ABD’nin Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından taraflar açıklamalarda bulunurken Ankara’nın açıklamaları ile Washington’ın açıklamaları birbirinden ayrıldı.

Hem Ankara hem de Washington, görüşme ile ilgili olarak tarafların iş birliğini genişletmek ve yapıcı bir ABD-Türkiye ilişkisi kurmak konusunda istekli olunduğuna dair açıklamalar yer alırken, iki yetkili arasındaki görüşmede anlaşmazlığın olduğu konular da gündeme geldi.

“WASHINGTON ENDİŞEYİ DİLE GETİRDİ”
Geçen yıllarda ABD-Türkiye hattında büyük bir gerilime sebep olan S-400 geriliminin yeniden gündeme geldiği kaydedilirken, Ankara’dan gelen açıklamada, “Görüşmenin sonunda S-400, F-35, ve PYD-YPG gibi iki ülke arasında anlaşmazlık alanı olan konuların yeni bir perspektifle çözüme kavuşturulması için ortak çaba sarf edilmesi gerektiği ifade edildi” ifadesi yer aldı.

 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com