• Reklam

Big Tech, Trump'ı Susturdu Mu?

Büyük teknoloji devleri, Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarını kapatınca yeni bir tartışma başladı: İfade Özgürlüğü Kısıtlaması

Reklam
Big Tech, Trump'ı Susturdu Mu?
12 Ocak 2021 - 20:31
  • Reklam

Amerika Birleşik Devletleri Kongresi’nde düzenlenen saldırıların ardından, teknoloji devleri, Başkan Donald Trump’ın sosyal medya hesaplarının tamamını ‘şiddete teşvik etmek’ gerekçesiyle kapatmıştı.

Bunun üzerine; Trump’ın ifade özgürlüğünün kısıtlandığına dair tartışmalar başlamış, mevcut durum sansür olarak nitelendirilmişti.

Peki Büyük Teknoloji (Big tech) olarak bilinen bu özel şirketler, ABD Başkanının hesaplarına nasıl el koydu? Tartışıldığı gibi ‘ifade özgürlüğü kısıtlaması’ anlamına mı geliyor? 

BBC News'den Joe Tidy:
"'Big Tech' olarak bilinen büyük teknoloji firmalarının gücüne kanıt arıyorsanız, Parler uygulamasının pazartesi sabahı platformlardan kaldırılmasından başlayabilirsiniz.

Ben de birçokları gibi bu tartışmalı sosyal medya ağına, ABD'de yerel saatle 11.59'dan sonra neler yaşanabileceğine bakmak için girmiştim.

Bu, Amazon'un şiddet bağlantılı içeriğe sahip olduğu iddiasıyla Parler'ı kaldıracağını açıklamasından sonra, uygulamaya yeni bir ana sunucu bulmaları için tanıdığı sürenin de sonuydu.

Parler'ın kaldırılması, ABD Kongresi'ne geçen hafta düzenlenen baskından sonra, Amerikan teknoloji devlerinin Donald Trump ve bazı radikal destekçilerinin sosyal medya platformlarından uzaklaştırılması çabalarında önemli bir adım olarak görüldü.

Ama saat 12.00'ı gösterdiğinde ise hiçbir değişiklik olmamıştı. Ben ve benim gibi milyonlarca kullanıcı hala Parler'da arama yapabiliyor, paylaşımda bulunabiliyordu.

Daha sonra ise, dünyanın birçok yerinde kullanıcılar domino taşı gibi yaşadıkları sorunları bildirmeye başladılar. Benim için de saat 12.10'da her şey durmuştu. 'İçerik bulunamadı' mesajı çıkıyordu.

'İfade özgürlüğü' açısından Twitter'a alternatif görülen ve hızla büyüyen bu platform Parler, bir hamlede devrilmişti. Artık Parler yoktu. En azından şimdilik.

Parler büyük ihtimalle kendisine yeni bir sunucu bulacak. Ama dünyanın en büyük web hizmetleri sağlayıcısı olan Amazon Web Services'i (AWS) kaybetmek, birçok diğer ana sunucunun da Parler'ı reddedebileceği anlamına geliyor."

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com