Boston’da Derin Bebeğin Dramı

Boston'da Derin Bebeğin Dramı

Derin bebek Demet Dulkara’nın ilk ve tek çocuğu. Derin bebeği altı aylıkken ailesi "başını tutamıyor" şikayeti ile birçok hastaneye götürmüş. Sonunda dünyada nadir görülen bir hastalık olan "mutlu kukla" (angelman sendromu) hastalığı teşhisi konmuş. Türkiye’deki doktorlar ilk önce hastalığın tanısını koyamamışlar, epilepsi hastalığı ve yüksek ateşi kontrol altına alınırsa hayata tutunabileceğini söylemişler. İşte Derin bebeğin dramı... Esra Öziskender'in Haberi

20 Temmuz 2018 - 18:49 - Güncelleme: 02 Ağustos 2018 - 09:59

Türkiye'de 40 derece ateşle bile hastaneden taburcu edilmiş Derin bebeğin hastalığına bir teşhis konulamamış. Tedavisi için  Amerika’da çare arayan Demet Dulkara, olmayan İngilizcesi ile ve kendi çaba ve araştırmaları sonucu Amerika’da bu hastalık üzerine uzmanlaşmış bir klinik ve ekibi ile günlerce iletişim kurmaya çalışmış. Kimi zaman ümitsizliğe kapılsa da Amerika’dan gelecek sesi her gün beklemiş ve o güzel haber gelmiş. MGH (Massachusetts General Hospital) tarafından 16 ağustos 2016 tarihine randevu verilmiş. Bir anda evladına üzüldüğü için hayati kararan anne Demet,  bu haber ile hayata tekrar sarılmış. Şu anda 2 yıldır MGH hastanesinde tedavisi devam eden kızı Derin için yalnız başına mücadele veren anne Demet, şartları zorlayarak hayata tutunmaya çalışıyor.

Şu anda Derin ‘in ilk mücadelesi gerçekleşmiş, hayata tutunmuştur. Derin bebek ve annesi Demet Hanım, Boston yakınlarında Belmont şehrinde ikamet ediyorlar. Anne ikinci mücadelesini vermek için hayat şartlarını zorlamakta. Çünkü kızı Derin yürüyemiyor, konuşamıyor ve çok sık sağlık problemleri ile karşılaştığı için  hastanede çok fazla zaman geçiriyor bu sebepten tıbbi ve fiziksel bakıma ihtiyacı olan bir çocuk. Anne Demet Dulkara, bu anlamda, dil probleminin de olmasına rağmen  kızının özel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için ve  ekonomik şartlarını sağlayabilmek için haftada 3 defa ev temizliğine giderek ayakta kalmaya çalışıyor.

Boston’daki Türk topluluğu Demet ve kızı Derin için kolları sıvamış durumda. Bir bağış kampanyası ve bir de anneler gününde yapılan bir etkinlik sonucu şu anda oturduğu evden çıkarılmak üzere iken bir yıllık kira karşılığı toplanmış durumda olduğu için kalmaya devam ediyor ancak bir yıl sonra ne olacağı belli değil. Ve gene Boston Türk toplumunun önderliği ile haftada bir gün bir kütüphanede verilen gönüllü İngilizce derslerine katılıp İngilizcesini ilerletmeye çalışıyor. Tabi daha yoğun bir kursa katılabilse çok daha iyi olacak.

Demet Dulkara tüm bu iki yıl içerisinde Türk aileleri tarafından verilen  destekler için sonsuz minnet duyuyor. Eğer bir işadamı veya işkadını kendisine bir yılın sonunda destek olabilirse Derin 4-5 yasına geldiğinde çalışmak için daha çok vakti olacağından daha sonrasında kendisini kurtarabileceğini söylüyor.

Bundan sonra ne yapacağını bilemeyen ve her gün yeni zorluklar ile mücadele eden annenin çok fazla desteğe  ihtiyacı var. Öncelikli olarak yaşam kalitesini arttırabilmek için dil problemini çözmesi gerekiyor. Ekonomik olarak kalacak yer, kızının özel ihtiyaçlarını ve cihaz ihtiyaçlarını alabilmek için sesini duyurmaya ihtiyacı var. Kendisine ulaşabileceğiniz telefon numarası ve bağış kampanyasının linki aşağıdadır. Derin’e el verelim, hepberaber güzel, sağlıklı ve mutlu günlere.

Demet DÜLKARA

781 827 13 07

Bahis kampanyası için

2018/07/2018-07-20-19-04-01.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Public health officials confirm measles outbreak in Washington state at 22 cases
Public health officials confirm measles outbreak in Washington state...
Supreme Court lets military implement Trump administration’s transgender restrictions
Supreme Court lets military implement Trump administration’s...