• Reklam
Reklam

Brooklyn'de Haham 15 Yaşındaki Kızı Evlendirdi

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletine bağlı Brooklyn kentinde bir haham hakkında, yaşı küçük çocukların nikahlarını kıydığı gerekçesiyle soruşturma başlatıldı.

Reklam
Brooklyn'de Haham 15 Yaşındaki Kızı Evlendirdi
04 Nisan 2021 - 18:04
  • Reklam
Yahudi Hasidik toplumunun çoğunlukta olduğu Brooklyn kentinde 18 yaşından küçük çocukların nikahlarını kıyan bir haham hakkında soruşturma başlatıldı.

 Mosdos Heichel Hakodesh Breslev denilen Williamsburg yeshiva bir göre düzenlenmesi ve resmi olmayan reşit olmayan evlilik gerçekleştirme rolünden ötürü Çocuk Hizmetleri NYPD tarafından soruşturma ve şehir İdaresi altında Hasidik haham hakkında suç duyurusunda bulunuldu.

New York'ta resmi evlilik için yasal yaş 18 olmasına rağmen 17 yaşındaki çocukların ebeveyn ve mahkeme izni ile evlenmesine olanak sağlıyor.

Daha çok Yahudi toplumunda görülen 15 yaş üstü evlilik dini nikahla yapılırken, çiftler evlilik cüzdanı alamıyor. 

Satmar Hasidic mezhebine mensup bir yazar olan Frimet Goldberger, geçen ay Twitter'da 15 yaşında olduğunu söyleği erkek çocuğunun fotoğrafını yayınladı.

Goldberger, The Post'a verdiği demeçte, o zamandan beri çok sayıda ebeveynin Roth'un çocuklarını takipçisi olmak için etkilediğini söyleyerek onunla iletişime geçtiğini, her türlü doğum kontrolünü veya boşanmayı yasakladığını bu şekilde nikah kıydığını söyledi.

NYPD, soruşturma hakkında bilgi verirken, "Cinsel saldırı ve tecavüz vakalarını son derece ciddiye aldığını ve mağdur olan herkesi kapsamlı bir soruşturma yapabilmemiz ve hayatta kalanlara destek ve hizmet sunabilmemiz için polise rapor vermeye çağırıyoruz. New York'ta çocuk evlilikleri yasa dışıdır ve çocuk evlilik ve çocuk cinsel istismarı iddialarını çok ciddiye alıyoruz” dedi.

Roth'un, genç erkekleri cinsel "günahtan" kurtarmak için genç yaşta evlendirilmelerini dikte eden bir felsefenin destekçisi olduğu bildiriliyor.

Joel Roth, geçen ay 86 yaşında ölen ve Brooklyn cenazesi kalabalık bir grup tarafından kaldırılan Yahudi hukuk bilgini Haham Yechezkel Roth'un torunu .
Haham Roth 2016 yılında "Yahudi Dini için bir Mabet yapmak" ve "fakir damatlar ve gelinlerin düzgün bir düğün yapmalarına ve kendi başlarına başlamaları için ihtiyaç duydukları her şeye yardımcı olmak" için dernek kurdu.
 
  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Hanime Korkmaz
    1 ay önce
    Yahudiler sadece kendi dininde o*** insanlarla evlenir. 15 yas kizlari evlendirmeleri bu kadar zeki bir topluma yakismaz..Arap kültüründe de cok gözüküyor, cok üzücü bir durum.15 yas nedir, cocuktur cocuk, beyler aklinizi basiniza alin.cocuklardan uzak durun.
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com