• Reklam

Bület Ersoy'un 33 yıl önceki Fotoğrafı Ortaya Çıktı

Türk Sanat Müziğinin Dilası olarak tanınan,Bülent Ersoy mide kanaması geçirerek bütün takipçilerini ve sevdiklerini çok üzmüştü.Ersoy'un sağlığı oldukça iyiye gittiği bilgiler arasında yer aldı.

Reklam
Bület Ersoy'un 33 yıl önceki Fotoğrafı Ortaya Çıktı
20 Eylül 2020 - 18:12 - Güncelleme: 20 Eylül 2020 - 18:20
  • Reklam
Türk Sanat Müziğinin Dilası olarak tanınan,Bülent Ersoy mide kanaması geçirerek bütün takipçilerini ve sevdiklerini çok üzmüştü.Ersoy'un sağlığı oldukça iyiye gittiği bilgiler arasında yer aldı.

Bülent Ersoy’un 33 yıl önce çekilmiş bir fotoğrafı magazin muhabiri Metin Durmaz’ın arşivinden çıktı.
Türk Sanat Müziği’nin Diva’sı olarak bilinen Bülent Ersoy kimdir?
 9 Haziran 1952 tarihinde, İstanbul’da doğdu.Ufak yaşlarda müzikle ilgilenmeye başladı.İstanbul Konservatuvarına 2 ay devam eden Ersoy bilinmeyen nedenler ile ara verdi ve bıraktı.İlk müzik hocası Süheylâ Altmışdört olarak biliniyor.

Müzik eğitimi sırasında Melahat Pars ve Rıdvan Aytan gibi üstadlardan özel dersler aldı.Düzgün bir şekilde eğitimi tamamlayan Bülent Ersoy ilk adımını 1970 yılında attı. Fıstıkağacı, Üsküdar’da, bugün Oya Düğün Salonu olarak bilinen, dönemin ilk aile gazinolarından birisi olan Özlem Aile Gazinosu’nda ses yarışmasına giren Bülent Ersoy Konser Bürosu-Fikret Torun tarafından düzenlenen ses yarışmasına katılarak bu yarışmada birinciliği kazanarak ve 1000 lira para ödülü aldı 1971 yılında ilk 45’liği Lüzûm Kalmadı-Neye Yarar Gelişin, Saner Plak’tan çıktı. Sanatçı bu 45’liğinde söz ve müziği Muzaffer Özpınar’a ait “Lüzûm Kalmadı” ve “Neye Yarar Gelişin” adlı eserleri seslendirdi.
1974 yılında Maksim Gazinosu’nun sahibi Fahrettin Aslan, Bülent Ersoy’u assolist olarak çıkarmaya karar verdi. Ama gerçek soy ismi Erkoç olan diva’nın soyadı Müjdat Gezen tarafından Ersoy olarak değiştirildiği söyleniyor.

80’li yıllarda çok eziyet gören Ersoy’un yasaklı günleri başladı.İzmir Enternasyonal Fuarı Ağustos 1980 yılında sahne alan Bülent Ersoy  seyircilerden gelen tezahürat sonrası göğüslerini açınca olanlar oldu.
İzmir Cumhuriyet Savcılığı, hakkında soruşturma açıldı. Eylül 1980’de Kordon’daki evinde bir hâkime hakaret edince tutuklanarak Buca Cezaevine konuldu.12 Eylül darbesi sonrası Haziran 1981’de diğer travesti ve transseksüel sanatçılarla birlikte sahne yasağı aldı. Bu yasak 8 yıl devam etti ve 8 ocak 1988 yılında yasaklar kalktı.

“HANGİ TARİHTE CİNSİYET DEĞİŞTİRDİ”

14 Nisan 1981’de İngiltere’nin başkenti Londra’da başarılı bir ameliyat ile cinsiyet değiştiren Bülent Ersoy kadın oldu.1983’te Danıştay, Bülent Ersoy’un hukuken erkek olduğuna ve gazinolarda ancak erkek kıyafeti ile sahneye çıkabileceğine karar verdi.Bunun için pembe kimlik almaya kalkan Ersoy’un nüfus kağıdı alması yıllar sürdü.​12 Eylül darbesinden sonra 20 Mayıs 1983 tarihinde Anavatan Partisini kuruldu. 1983 Türkiye genel seçimlerinde tarihindeki seçimlerde 400 kişiden oluşan parlamentoda 211 milletvekili çıkararak tek başına iktidar ve 45. Hükümet’in Başbakanı olan Turgut Özal 1984 yerel seçimlerinden de başarıyla çıktı.Turgut Özal’ın Başbakan olması Bülent Ersoy’a yaradı.Turgut  Özal döneminde 1988 yılında çıkartılan bir yasa ile Ersoy kadın kimliğini almaya hak kazandı.

“TÜRK SANAT MÜZİĞİ SANATCISI BÜLENT ERSOY KURŞUNLANDI”
15 Ekim 1989 yılında Adana’da verdiği genç eğlence tesisleri’nde bir konser sırasında bir müşterinin  “Çırpınırdı Karadeniz” adlı isteği okumadığı için Hacı Tepe tarafından tabanca ile kurşun yağmuruna tutuldu.Saldırıda bir böbreğini kaybetti.Polis ekipleri tarafından yakalanan Hacı Tepe karakolda şu ifadeleri verdi.​Bülent Ersoy aşığı biriyim. Kendisine çiçek yolladım. ‘Çırpınırdı Karadeniz’i söylemesini rica ettim. Ama iki kez bu isteğimi geri çevirince arkadaşların yanında mahçup oldum. O an öfkelenerek tabancamı çıkartıp ayaklarına sıktım” dedi.Mahkemeye çıkarılan zanlı 16 yıl yedi aftan yararlanarak 2 yıl sonra cezaevinden çıktı.Ünlü sanatçı bir böbreğini kaybetti mafya bozuntusu ise 2 yılda özgürlüğüne kavuştu.Bugünlere gelene kadar hiç bir kariyerini kaybetmedi.Son hastalığınıda böylece atlatmış oldu.


ÖZEL HABER METİN DURMAZ/abdpost.com
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com