Buz Tabakalarında 6 ton metan gazı...

Buz Tabakalarında 6 ton metan gazı...

Bilim adamları, buzul erimesinin buz tabakaları içinde  hapsolmuş tonlarca metan gazını açığa çıkardığını tespit etti.

07 Ocak 2019 - 21:54

İngiltere'nin Bristol Üniversitesinden uluslararası araştırma ekibi,  Grönland kıyılarında özel sensörlerle yaptıkları ölçümlerde, buz kıtasında yaz  aylarında eriyen buz örtüsünün yoğun miktarda metan gazı açığa çıkardığını  belirledi.

Ekip, Grönland kıyılarının bir bölümünü oluşturan 600 kilometrekarelik  deniz bölgesinde, buz örtüsü yatağından eriyerek nehirler halinde denize akan  sularla birlikte 6 ton metan gazının denize karıştığını tespit etti.Metan gazının karbondioksit ile atmosferde sera etkisi yaratan en  önemli gaz olduğuna dikkati çeken araştırmacılar, yoğunluk bakımından  karbondioksitten daha az miktarda bulunmasına karşın, 20 ila 28 kat daha fazla  sera etkisine yol açma potansiyeli barındıran metan gazının oksidasyonla açığa  çıkmasının atmosfer sıcaklığı arttırıcı etki yaratacağı uyarısında bulundu.

Metan, mikro organizmaların oksijen yokluğunda organik materyali  dönüştürmesiyle ortaya çıkıyor. Metanın küresel ısınmaya olası etkilerine dair  araştırmalar bugüne kadar daha çok kutup altı donmuş topraklarda sıkışan metan  içeriğinin açığa çıkma olasılığına odaklanıyordu. Ancak yeni çalışma buz  tabakaları arasındaki oksijensiz ortamda da yoğun miktarda metan gazı oluştuğunu  ortaya çıkardı.Araştırmanın sonuçları Nature dergisinde yayımlandı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Amerika'da Müslüman Siyasetçi Sayısı Arttı
Amerika'da Müslüman Siyasetçi Sayısı Arttı
NASA en karmaşık uzay görevine başladı
NASA en karmaşık uzay görevine başladı