Cambridge Analytica şirketi kapanıyor

Cambridge Analytica şirketi kapanıyor

ABD seçimlerinde Facebook verilerini usulsüz kullanmakla suçlanan şirket, faaliyetlerine son veriyor. Facebook'a göre yaklaşık 87 milyon kullanıcısının verileri bir uygulama aracılığıyla toplanıp siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica'ya verilmişti.

03 Mayıs 2018 - 16:42 - Güncelleme: 03 Mayıs 2018 - 21:51

Facebook'un veri paylaşımı skandalının odağındaki siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica kapanıyor. Şirket kapanmasına gerekçe olarak müşteri ve tedarikçi kaybını gösterdi.Şirket, müşterileri olan siyasi kuruluşlar için Facebook'taki kullanıcıların verilerini usulsüz elde etmekle suçlanıyordu.Facebook'a göre yaklaşık 87 milyon kullanıcısının verileri bir uygulama aracılığıyla toplanıp siyasi danışmanlık şirketi Cambridge Analytica'ya verilmişti.Facebook sözcüsü, verilerin usulsüz kullanımıyla ilgili başlattıkları soruşturmanın devam edeceğini söyledi ve Ne olduğunu anlamak, tespit etmek ve tekrar yaşanmasını önlemek için kararlığımız sürecek.

Soruşturmamız için yetkililerle işbirliğinde olmaya devam edeceğiz dedi.Cambridge Analytica'nın sözcüsü Clarence Mitchell de yazılı açıklamasında şirkete son aylarda 'temelsiz suçlamalar yöneltildiğini' belirtip şu ifadeleri kullandı: Cambridge Analytica'nın çalışanlarının etik ve yasalar dâhilinde hareket ettiğine duyduğu kayıtsız güvene rağmen, medyanın kuşatması şirketin tüm müşterileri ve tedarikçilerinin de uzaklaşmasına neden oldu.

Sonuç olarak, şirketin faaliyete devam etmesinin artık mümkün olmadığı tespit edildi. Açıklamada, şirketin kuruluşlarından SCL Elections'ın da iflas sürecini başlattığı belirtildi.Şirketin Genel Müdürü Aleksandr Nix, Channel 4 televizyon kanalının gizli çekim görüntülerinin ortaya çıkmasından sonra görevden alınmıştı.Görüntülerde Nix, Donald Trump'a dijital seçim kampanyasında yardım ettiklerini söylüyor ve diğer siyasetçilerin itibarını zedelemek için ne gibi yollara başvurulabileceğini anlatıyordu. BBC Türkçe

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York Türk Evi Yükseliyor
New York Türk Evi Yükseliyor
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı