• Reklam
Reklam

Capitol Baskınından Kalanlar Müzeye

Smithsonian Enstitüsü, Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi, 6 Ocak'ta "gelecek nesillerin hatırlamasına yardımcı olmak" için ayaklanmanın ve ondan önceki protestoların afişlerini ve pankartlarını topluyor.

Reklam
Capitol Baskınından Kalanlar Müzeye
11 Ocak 2021 - 15:56
  • Reklam
Trump yanlısı mitinglerden ve Çarşamba günü Capitol baskınından toplanan düzinelerce eşya, Ulusal Amerikan Tarihi Müzesi'nin siyasi ve askeri tarih bölümünde sergilenecek ve tarihteki yerlerini almış olacaklar. Eşyalar arasında, "Off with their heads — stop the steal" yazan bir tabela ve "Trump won, swamp stole" yazılı bir afiş de yer alıyor.

Smithsonian Enstitüsü'nün bir şubesi olan müze Cuma günü yaptığı açıklamada, National Mall'daki protestoların ve Çarşamba günü Capitol'e baskın düzenleyen şiddetli güruhun protesto işaretlerini, posterlerini ve pankartlarını arşivlemeye başladığını duyurdu. Trump destekçilerinin Kongre salonlarını işgal etmelerinden yalnızca bir gün sonra, müzenin küratörü Frank Blazich, izleri silinmeden National Mall'da kalanlardan küçük bir koleksiyon topladı.

Müze müdürü Anthea M. Hartig yaptığı açıklamada, "Bir kurum olarak, Amerikalıların nasıl değişim yarattığını anlamaya kararlıyız" dedi.

Dr. Hartig, toplanan nesnelerin ve hikayelerin "gelecek nesillerin 6 Ocak'ı ve sonrasını hatırlamasına ve anlamasına yardımcı olacağını" sözlerine ekledi.

Smithsonian’ın lideri Lonnie G. Bunch III daha önceki bir açıklamasında, "Bir tarihçi olarak, barışçıl protestoların gücüne her zaman inandım" dedi. "Gösteriler bize demokrasimizin kırılganlığına ve yaptığımız işin ve anlattığımız hikayelerin neden bu kadar önemli olduğuna dair bir fikir veriyor." dedi.

Müzedeki küratörler, tarihteki anı belgelemek için, Black Lives Matter protestolarından işaretler ve pankartlar alarak yaz boyunca benzer bir koleksiyon gezisine çıkmıştı. O sırada müze yetkilileri halktan gelecekteki bir edinim olarak düşünülebilecek herhangi bir materyali sunmalarını istemişlerdi. Cuma günü, katkı taleplerini tekrarladılar ve fotoğraflarla, nesnelerin kısa açıklamalarının [email protected] adresine gönderilmesini istediler.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com