Chicago'da Bir Türk Berber: Kadir Çiftçi

Amerika Birleşik Devletleri'nin Illinois eyaletine bağlı Chicago kentinde 5 ay önce açılan Türk berber Kadir Çiftçi Amerika'da berber olmak için neler yapıldığını nasıl eğitimlerden geçtiğini ne gibi sertifikalar aldığını anlattı.

Chicago'da Bir Türk Berber: Kadir Çiftçi
23 Mart 2020 - 12:57

Sema Bayrakdar'ın haberi
35 yaşındaki Kadir Çiftçi, 13 yıldır Amerika'da yaşadığını belirterek "Türkiye'deyken 13 yaşında çırak olarak berber yanında çalıştım. Sonra Green Card çıktı Amerika'nın Arizona eyaletine yerleştim. Orada Ecza Deposu Waehouse menejerligi yaptım 5 yıl restorantda çalıştım sonra kendi mesleğime dönmek için All American Barber Academy'de 9 ay eğitim aldim. 3 farklı berber salonunda çalıştıktan sonra 2019 yılı Eylül ayında Şikago'ya taşındım. 5 Ay önce kendi yerimi açtım." dedi.
ABDPOST:COM'a Amerika'da berberlerin nasıl çalışma izni alabildiğini anlatan Çiftçi "Bir meslek lisesinde veya Meslek okulunda uygulamalı eğitim veriyorlar. 9 ay süren bu eğitimin sonunda teknik uygulamalı ve yazılı sınav oluyor. Belgeyi ondan sonra hak edebiliyorsun. Aldığım lisans ile bir yerde berber salonu açabiliyorsunuz." şeklinde konuştu.
Amerikalıların saç stillerinede değinen Kadir Çiftçi, "Amerika'da 3-4 tane stil var. Onları istiyorlar. Bizde o stlide saç kesiyoruz. Amerika'da genelde makina kullanılıyor. Makas kullananlar daha pahalı oluyor. Makası herkes kullanamaz. Amerika'da hayat hızlı akıyor. O nedenle çok fazla berberde vakit harcamak istemiyor. Berberde yeni müşteri karşılamak için işini olabildiğince hızlı yapar." diyerek devam etti.
Chicago'da saçkıran hastalığının çok olduğuna dikkat çeken Berber Kadir Çiftçi "Chicago'da berberlere yönelik sıkı bir denetim var. Her ay zabıta memurları gelip kontrol ediyorlar. Saç kıran hastalığı makas gibi metallerden geçiyor. Ben kesinlikle saçkıran hastasına karışmıyorum. Her ay 8-10 tane ile karşılaşıyorum. Hiç hizmet vermiyorum. Onu aldığımda diğer müşterilere bulaşır. Biz her akşam ekipmanlarımızı dezenfekte sularında bekletiyoruz. Bunları koyup koymadıklarını tespit ediyorlar. Lisansları iptal edilebiliyor." diye konuştu.


YORUMLAR

  • 2 Yorum