• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Corona Amerika'da Türk Öğrencileri Vurdu

Dünya'da en fazla Amerika Birleşik Devletleri'nde görülen Corona Virüs Covid-19 salgını bir çok Türk öğrencinin eğitimine ara vermesine neden oldu. California'nın Sacramento kentinde eğitimini sürdüren Milli Tenisçi Ege Tomey okulunu bir yıl uzatmak zorunda kalırken, bazıları ise THY'nin tahliye uçağıyla Türkiye'ye döndü.

Reklam
Reklam
Corona Amerika'da Türk Öğrencileri Vurdu
27 Nisan 2020 - 14:43
Reklam

İçinde bulunduğumuz zamanlar herkesin hayatını derinden değiştirdi ve değiştirmeye de devam ediyor. California’da üniversite eğitimini sürdüren milli tenisçi Ege Tomey Corona salgını yüzünden bir sene daha okulunu uzatmak zorunda kaldığını ve yaşadıklarını Amerika'nın Sesi'nden Serdar Cebe’ye anlattı.

4 yıldır, Amerika'da yaşadığını belirten Tomey, yüzde yüz burslu okuduğunu aktardı. Daha önce Türkiye'de milli takımda oynadığını anlatan Milli tenisçi "Aralıkta mezun olacaktım. Teniste son yılımdı. Oynama hakkı 4 yıl veriyorlar ve ben 4 yıldır buradayım. Bizim sezonumuz Ocak ayından Mayıs ayına kadar oluyor genelde. Ortasında iptal ettiler. Son yıl olanlara 1 yıl daha oynama hakkı verdiler. Mayıs ayına kadar bursumu uzattılar. Mecburen daha fazla ders alarak zorlanacağım. Bizim takımda çok fazla uluslararası öğrenci var. Onlar kendi ülkelerine döndü. Saat farkından dolayı onllne derslere giremiyorlar. Tenis oynamak zorundayım. Sabahları genelde derslerim oluyor. 2'ye kadar ödevlerim oluyor. Haftada bir 2 gün birer saat tenis oynuyorum. Her gün yürüyüş yapıyorum. Normal zamana göre antremanlar yetersiz kalıyor." dedi.

Amerika'da hem çalışıp hemde okuyan öğrencilerin çoğu işlerini kaybederken, geçtiğimiz hafta sonu çoğu öğrenci 990 kişi Türkiye'ye dönmek zorunda kaldı. 2 yıldır New York'ta yaşayan ve salgının ne zaman biteceğini bilmeyen Salih Erdoğan, "İşyerim salgın nedeniyle kapandı. Mecburen başka işlerde günü birlik çalışıyorum. Belediye'nin verdiği yemekleri yiyorum. Kazandığım para ev kirama yetmediği için paylaşımlı odada 3 kişi kalıyorum." şeklinde konuştu.  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam