• Reklam
Reklam

Dikkat! ABD'de Cinayetler Arttı!

Silah bulundurmanın en kolay olduğu ülke Amerika'da, cinayet işleme oranı son 20 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Reklam
Dikkat! ABD'de Cinayetler Arttı!
14 Ocak 2021 - 15:23
  • Reklam
"ABD'de cinayetler 2020'de arttı
COVID-19 salgını, polis şiddetine karşı protestolar, başkanlık seçimi, Kongre baskını derken 2020'yi daha zor geçiren ülkelerden ABD'de, cinayet sayısında da artış var. Açık verilere göre 2020, son dönemin en şiddetli yıllarından biri oldu.

Silah bulundurma ve taşımanın dünyada en kolay olduğu yerlerden biri ABD.

ABD Başkanı Donald Trump destekçileri, seçim yenilgisi üzerine birkaç gün önce Kongre’yi bastığında da geçen yıl siyah Amerikalı George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından çıkan gösterilerde de buna bir kez daha şahit olduk. Evinin kapısının önünden göstericilere silah doğrultan sıradan Amerikalılar gördük. Okul saldırıları, bireysel vakalar, intiharlar cabası.

Amerikan basını geçen aralık ayında, 2020'nin ABD tarihindeki en ölümcül yıl olma yolunda ilerlediğini ve toplam ölüm sayısının COVID-19 salgınının da etkisiyle 2019'a kıyasla yüzde 15 artacağının tahmin edildiğini yazmıştı. Buna ek olarak ülkenin ciddi bir uyuşturucu ve kalp-damar hastalıkları ile obezite sorunu var. Bunlar da can kayıplarına neden olan faktörler.

Ülkede ayrıca son dönemde cinayet vakalarında benzeri görülmemiş bir artış oldu. Tüm dünyada olduğu gibi ABD’de de zor geçen 2020, bu açıdan da Amerikalılar için son on yılların en şiddetli yılıydı.

20 yılın en yüksek sayısı: 19 binden fazla ölüm
ABD’de silahlı şiddet olaylarının kayıtlarını tutan Silahlı Şiddet Arşivi, geçen yıl silahlı saldırılarda veya ateşli silahlarla ilgili olaylarda 19 binden fazla kişinin öldüğünü duyurdu. Verilere göre bu, 20 yılın en yüksek sayısı.

New Orleans merkezli suç analisti Jeff Asher ise 57 büyük ABD kentindeki cinayetlerin sayısını inceledi ve bunların 51'inde suç sayısının arttığını ortaya koydu. Üstelik bunlar açık verilere sahip yerler ve çoğu geçen yılın ekim, kasım ve aralık ayına kadar olanları kapsıyor.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com