• Reklam
Reklam

Doordash Yapan Kazanıyor!

Hızlı Gezgin İbrahim Durhat; takipçilerinden en çok aldığı, 'ABD'de nasıl para kazanılır?' sorusuna yanıt veriyor! Telefon üzerinden bir uygulamayla, kendi işinin patronu olup istediği zaman istediği şekilde nasıl çalışıp, üstüne bir de güzel para kazanılır? Bunun en kolay yolu: DOORDASH! Bu konuyu merak edenler buraya! Haberimiz aklınızdaki tüm soruları yanıtlayacak içerikte olup, daha çok detay arayanlar haberin altında yer alan videoyu izleyebilirler...

Reklam
Doordash Yapan Kazanıyor!
11 Ocak 2021 - 19:36
  • Reklam
İbrahim Durhat; 4-5 aylığına ABD'ye gelen birinin, Doordash uygulamasından hem geçimini sağlayıp, hem de güzel para biriktirerek ülkesine dönebileceğini söylüyor. Tabii ki bu işte kendi işinizin patronusunuz, ancak ne kadar kazanacağınız sizin azminize ve günlük çalışma sürenize doğru paralelde artıyor.

Uygulamayı telefonunuza yükleyip açtığınızda, karşınıza bir harita çıkıyor. Burada sürücünün yoğunluğu ve siparişlerin yoğunluğu ne kadar kazanacağınız konusunda etkili rol oynuyor.  Her ikisinin de yoğunluk oranını uygulamadan görebiliyorsunuz. Ama hatırlatalım, en çok kazanacağınız durum 'Very Busy' konumundaki 'Pick Bay'! Birkaç kademesi olan 'Pick Bay', Doordash'in ekstra ücret verdiği bir imkan. Bu hizmeti belli saat aralığında sunuyorlar. O da 'Promosyon' olarak adlandırılıyor.

Mesela; 'Promotion' seçeneğinde akşam 4 ila 9 saatleri arasında +1 veriyor İbrahim'in örneği. Yani 1. kademe. Normalde 7 dolarlık bir siparişi +1 opsiyonu ile 8 dolara çıkarmış oluyor Doordash. +2 olursa 9 dolara çıkmış oluyor. Kademeler böyle artarak devam ediyor. +5, +10 ve hatta +13 gören arkadaşları olmuş İbrahim'in. Biraz da kısmet meselesi demek ki!

Promosyon güzel bir uygulama. Saatte ne kadar sipariş attığınıza göre ücretiniz değişir. Genel hatlarıyla iş bu şekilde ilerliyor.

Burayı daha iyi anlamak için videoyu izleyebilirsiniz.

Uygulamadaki harita üzerinden bulunduğunuz noktanın yakınındaki 'Busy' alanlardan birini seçip, saat kaça kadar çalışacaksanız o saat birimini işaretleyip 'Dash' komutuna basıp sipariş gelmesini bekliyorsunuz. Yani her şey sizin kontrolünüzde ilerliyor. Mesela İbrahim iki farklı telefondan iki uygulama ile daha çok iş gelmesini sağlıyor.

İlk gelen 3.5 dolarlık sipariş 1 mil uzaklıkta olduğu için çok kazandırmayacağından reddediyor. Yani böyle bir seçeneğiniz de var. O zaman da karşınıza çıkan anketten neden reddettiğinizi gösteren seçeneği işaretleyebilirsiniz. Mesela 'Çok uzak', 'Sipariş çok küçük' gibi.

Eğer ücretine ve mesafesine göre siparişi kabul ederseniz, hemen restoranın adresine bakıp oraya varmanız gerekiyor. Bu sefer de siparişin ne zaman hazır olacağını kontrol etmelisiniz. Mesela 8 dakika sonra hazır olacaksa restorana hemen hemen o kadar sürede varmalısınız ki hem soğumasın, hem de müşteriyi çok bekletmemiş olun.

Bu arada diğer telefondan aynı güzergahta ve zamanlamada denk düşen başka bir siparişi de kabul etmek mantıklı olacaktır. Müşteriyi de bilgilendirmek için uygulamadan mesaj atarsanız, müşteriyi memnun etmiş olursunuz. Böylelikle alacağınız bahşiş de belki yükselebilir.

Restorandan hazırlanan paketi alarak devam ettiğinizde, müşterinin bilgileri gelir. Yol tarifine tıkladığınızda yolun ne kadar süreceğini de görebilirsiniz. İşte o zaman müşteriye mesaj atabilirsiniz. Yol üzerinde gelen siparişleri takip etmelisiniz ki, aynı güzergahta başka siparişler gelebilir. Bu da kazancınızı arttıracaktır.

Programı kullanmak çok basit. Ancak çok yoğun sipariş olan saatlerde, nasıl doğru adım atacağınızı keşfetmek zamanla öğreniliyor. Bu matematiği çözünce gelirinizi arttırmış oluyorsunuz. İbrahim, işin ortalama 1 ayda çok iyi kavrandığını söylüyor.

Zamanlamaya dikkat etmek çok önemli. Müşteriye giderken yol üzerindeki restoranlara yakınlığınıza göre siparişler gelmeye devam edecektir.

Son olarak siparişi teslim ediyorsunuz. Müşteriye not yazmanızın bir avantajı da müşteri sizi kapıda karşılayabilir. Bu sayede zaman kazanmış olursunuz. Araçtan bile inmenize gerek kalmadan teslim edebilirsiniz paketi.

Aldığınız paketlerde isim ve adresler yazdığı için karışıklık yaşamazsınız.

Attığınız mesajların karşılığını mutlaka takip edin ki, müşteri cevap yazmış olabilir. Mesela kapıya bırakıp gidebileceğinizi söylemiş olabilir.

İbrahim 3.5 saatte birinci telefondan 7, ikinci telefondan 6 tane sipariş kabul etmiş ve toplamda  ortalama 100 dolar kazandığını gösteren bir örnek video yayınlamış oldu. Bu da Doordash'in yoğun saatleri değildi. Gün içerisinde ne kadar çalıştığınıza göre kazancınız da değişecektir.

ABD'de  Doordash dışında; Grubhub ve Ubereats gibi birçok farklı uygulamadan da bu şekilde kazanç sağlayabilirsiniz.

KAYNAK: İbrahim Durhat

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com