Dünyaca ünlü Tac Mahal tehdit altında!

Dünyaca ünlü Tac Mahal tehdit altında!

Tac Mahal, kirlilikten renk değiştiriyor. Hindistan hükümeti, yeterli önlem almamakla suçlanıyor. Anayasa Mahkemesi, hükümete Tac Mahal'in korunması için "uluslararası destek" arayışlarına başlama talimati verdi.

03 Mayıs 2018 - 03:24

17. yüzyılda beyaz mermer taşlarla inşa edilen Tac Mahal, kirlilik nedeniyle önce sararmaya başladı. Şimdilerde ise mermerin yer yer kahverengi ve yeşil renk aldığı belirtiliyor.Anıtın renk değiştirmesinde, hava kirliliğinin yanısıra şantiyelerin yaydığı toz ve böcek dışkıları etkili.Hint hükümeti, daha önce Tac Mahal'in çevresindeki binlerce fabrikayı kapattı. Ama bu yetersiz kaldı; anıt mezar renk değiştirmeye devam ediyor.

Tac Mahal'in hemen yanında yer alan Yamuna nehrindeki yoğun kirlilik nedeniyle bölgedeki sinek nüfusunda patlama yaşanıyor. Anıtın duvarlarında sinek ve böcek dışkıları nedeniyle yer yer yeşerme gözleniyor.

Hükümet, yeterince duyarlı olmamakla suçlanıyor. Son uyarı Anayasa Mahkemesi’nden geldi. Anayasa Mahkemesi Sözcüsü, hükümete Elinizde imkanlar varsa bile, bunları kullanmıyorsunuz. Belki de umurunuzda bile değil diyerek tepki gösterdi.Mahkeme, Tac Mahal'ın korunması için hükümete uluslararası destek arayışlarına başlama talimatı verdi. (NTV)

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with this forecast timeline
Were forecasters wrong or did state fail us? You be the judge with...
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı
Gelin adayı Hanife'nin yeni mesleği şaşırttı