Elektronik Sigaradaki Zehirli Madde

Amerika Birleşik Devletleri'nde akciğer hastalığı bağlantılı 3200'e yakın vakaya neden olan elektronik sigaralardaki zararlı maddenin tespit edildiği öğrenildi. Bu vakalarından 43 kişi hayatını kaybetmişti.

Reklam
Elektronik Sigaradaki Zehirli Madde
10 Kasım 2019 - 18:51
Reklam

Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri'nden (CDC) yapılan açıklamada, elektronik sigaralarda kullanılan vitamin E asetat adlı kimyasal katkı maddesinin, ülkedeki akciğer vakalarının sebebi olabileceği vurgulandı.

CDC yetkilileri, 10 eyalette elektronik sigara bağlantılı 29 hastadan alınan örnekler üzerinde yapılan testler sonucunda vitamin E asetat maddesinin, elektronik sigara bağlantılı rahatsızlıkların sebebi olarak tespit edildiğini dile getirdi.

İnceleme ekibinden Dr. James Pirkle, 'aşırı derecede yapışkan' bir madde şeklinde tanımladığı vitamin E asetatın, solunum yoluyla akciğerlere girdikten sonra çıkmadığını anlattı.

CDC Genel Müdür Yardımcısı Dr. Anne Schuchat da elde edilen sonucun büyük bir buluş olduğunu vurgulayarak, "Bu, diğer bileşenleri devre dışı bırakmıyor, belki birden fazla sebep var, ancak yeni bulgular önemli. Elimizde güçlü bir neden var" diye konuştu.

Schuchat, elde edilen verilere rağmen CDC'nin, çok çeşitli kimyasalları test etmeye devam edildiğini sözlerine ekledi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam