Elon Musk Fabrika’da Yatmaya Başladı

Elon Musk Fabrika'da Yatmaya Başladı

Tesla’nın hisselerindeki son bir yılda yaşanan yaklaşık yüzde 50’lik düşüş iyi ya da vahim olarak iki farklı kutupta yorumlanıyor. Kimilerine göre bu, gelecekte yeniden yükselecek Tesla hisselerini satın almak için mükemmel bir fırsat, kimilerine göre ise Tesla iflas öncesindeki son aylarını yaşıyor. Tesla hisseleri son 365 günün en düşük seviyesini görürken, 1 yıl önce araç üreticisi Ford’u geçen şirket değeri, sıralamada yine Ford’un gerisine düştü.

09 Nisan 2018 - 06:13

Tesla’nın hisselerindeki son bir yılda yaşanan yaklaşık yüzde 50’lik düşüş iyi ya da vahim olarak iki farklı kutupta yorumlanıyor. Kimilerine göre bu, gelecekte yeniden yükselecek Tesla hisselerini satın almak için mükemmel bir fırsat, kimilerine göre ise Tesla iflas öncesindeki son aylarını yaşıyor.

Tesla hisseleri son 365 günün en düşük seviyesini görürken, 1 yıl önce araç üreticisi Ford’u geçen şirket değeri, sıralamada yine Ford’un gerisine düştü. Tesla’nın piyasa değeri 42,063 milyar dolar, Ford ise bugünlerde 43,588 milyar dolar seviyesinde işlem görüyor.

Tesla’nın Model 3 üretimine odaklanan Musk ise, araç üretiminde doğacak sorunların kontrolünü tamamen eline alabilmek için uyku tulumuyla fabrikaya taşındı. Musk, öncelikli olarak elektrikli sedan aracın haftalık üretim kapasitesini artırmak istiyor. Zira, gelen haberler de biraz olsun olumlu bir tablo çiziyor.

Model 3 üretim sayısını haftalık 2.000’in üstüne çıkaran şirketin, yıl sonunda tüm araç üretim kapasitesini geçtiğimiz yıla göre dört kat artıracağı tahmin ediliyor. Ekonomik fiyat segmenti ile dikkatleri üzerine çeken Model 3, bu artan seri üretim sayısı ile nakit akışını da hızlandırabilir. Bu da Tesla’nın rahat, derin bir nefes alabileceği anlamına geliyor.

Elon Musk: “Araba işleri cehennem gibi” 

Ancak Musk,  Tesla 3 üretiminde dümeni eline alarak  şirketin kıdemli mühendisi Doug Field’i  bir köşeye atması ile de suçlanıyor. Twitter’dan gelen bu suçlamaya ise yanıt vermede gecikmeyen Musk, CEO olarak işinin şu anda tamamen Model 3 üretimine odaklanmak olduğunu  yazdı. Musk, Doug Field için de övgü dolu sözler yağdırmayı ihmal etmedi.  Doug için araç mühendisliğine odaklanan dünyanın en yetenekli mühendislik yöneticilerinden biri olduğunu söyledi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Semih Öztürk: Ayrılık yalan, aşka devam
Semih Öztürk: Ayrılık yalan, aşka devam
Deniz Seki tartıda 57'yi gördü!
Deniz Seki tartıda 57'yi gördü!