Erdoğan’dan ABD’ye Rahip Brunson yanıtı

Erdoğan'dan ABD'ye Rahip Brunson yanıtı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'de tutuklu bulunan Rahip Brunson'un yargılanması nedeniyle ABD ile yaşanan gerilim hakkında konuştu. Erdoğan'ın, "Amerika'da özellikle Evangelist, Siyonist anlayışın bu tür tehditkar dil kullanmasını bizim kabul etmemiz mümkün değil" ifadeleri dikkat çekti.

31 Temmuz 2018 - 20:53 - Güncelleme: 01 Ağustos 2018 - 21:51

Erdoğan gazetecilerin sorusunu şöyle yanıtladı:


"Her şeyi bildiride söyledik. Bize tehdit ifadeleriyle yaklaşma kimseye bir şey kazandırmaz. Biz NATO'da ABD ile en güzel dayanışmayı ortaya koyduk. Kore'de onlarla beraber olduk. Hala NATO'da en üst düzeyde dayanışmayı koyan Türkiye'ye böyle bir tehdit dili kullanmak asla yakışmaz. Ve bu tür tehdit dili kullanmaya biz kusura bakmasınlar prim vermeyiz. Bizlerin karakterini onların çok iyi bilmesi gerekiyor. Biz kendileriyle ikili olarak görüştük. Biz tek söylem, tek dille bu konudaki kanaatlerimizi paylaştık, paylaşıyoruz."


"Temenni ederim ki, şu anda Dışişleri Bakanım ABD Dışişleri Bakanı ile bir araya gelecekler. Türkiye'deki dini azınlıkların dün yaptıkları açıklama çok çok manidar. Türkiye'nin dini azınlıklara yönelik en ufak sorunu yoktur. Ama kalkıp da Amerika'da özellikle evangelist, siyonist anlayışın bu tür tehditkar dil kullanmasını bizim kabul etmemiz mümkün değil. İnandığımız yolda özgürlüklerimizden, bağımsızlığımızdan, yargı bağımsızlığından en ufak taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz"


"Dini azınlıklara yönelik en ufak sorun yoktur"


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’nun bir görüşme yapacağını hatırlatan Erdoğan, “Türkiye’deki dini azınlıkların dün yaptıkları açıklama çok çok manidar. Türkiye’nin dini azınlıklara yönelik en ufak sorunu yoktur. Ama kalkıp da Amerika’da özellikle siyonist anlayışın bu tür tehditkar dil kullanmasını bizim kabul etmemiz mümkün değil. Biz inandığımız yolda bağımsızlığımızdan en ufak bir taviz vermeden yolumuza devam edeceğiz” diye konuştu.


İzmir’de terör örgütlerine yardım ve casusluk yaptığı suçlamalarıyla iki yıldır tutuklu yargılanan Rahip Brunson, 25 Temmuz’da ev hapsine alınmış ancak ABD yönetimi Bronson'un serbest bırakılmasını istemişti.


Washington yönetimi ev hapsi kararının yetersiz olduğunu öne sürerek Türkiye'ye yaptırım uygulayacağını söylemişti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kötü günler geride kaldı
Kötü günler geride kaldı
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'