Erdoğan Trump ile Patroit'i görüşecek

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, önümüzdeki hafta Amerika Birleşik Devletleri'ne geliyor. Erdoğan, Patriot hava savunma sisteminin alımı için bu ay ABD Başkanı Donald Trump görüşeceğini açıkladı. Erdoğan, Trump ile olan kişisel bağının Rus S-400 alımının yol açtığı krizin üstesinden gelebileceğini ileri sürdü.

Erdoğan Trump ile Patroit'i görüşecek
16 Eylül 2019 - 14:37

Dolmabahçe Sarayı’nda Reuters’in sorularını yanıtlayan Erdoğan, iki hafta önce Trump’la yaptığı telefon görüşmesinde Patriot almak istediklerini ve detayların görüşeceklerini belirtti.

Erdoğan, Trump ile yaptığı konuşmada, eğer S-400’lerin alımı için sağlanan şartların aynısı Partriotlar için de sunulursa, Türkiye’nin ABD yapımı hava savunma sistemini alabileceğini söyledi.

'F-35'lerde de önümüzün tıkanması halinde çaresine bakacağız'

Erdoğan S-400'lerin alımı hakkında, "Rusya samimi bir yaklaşım ortaya koydu. Gerek ortak üretim konusu, gerek kredi temini konusu, gerekse takvimin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi konusu süreci hızlandırdı. Bölgedeki barış için bu adımı atmak zorundaydık. Böyle bir savunma sistemine ihtiyacımız vardı" dedi.

Erdoğan en geç nisan ayına kadar S-400 sistemlerinin yerlerine monte edileceği bilgisini verdi.

Rusya'nın SU-35/SU-57 savaş uçakları satmayı teklif ettiğinin altını çizen Erdoğan, "Nasıl Patriotlarda önümüz tıkanınca biz S-400 olayına girdiysek, F-35'lerde de önümüzün tıkanması halinde çaresine bakacağız" dedi.

'İdlib'den çekilmemiz söz konusu değil'

Erdoğan Suriye'deki son durumla ilgili, "İdlib'deki gözlem noktalarından şu anda çekilmemiz söz konusu değil. Rejim gözlem noktalarımızla uğraştığı anda, herhangi bir saldırı yaptığında iş orada çok farklı bir istikamete gider, şu anki gibi durmayız" ifadelerini kullandı.

Pazartesi günü Rusya ve İran ile yapacağı zirvede bölgede ateşkesin sağlanması meselesini masaya yatıracağını belirtti.

Erdoğan: Ülkemizin Suriye kaynaklı yeni bir göç dalgasını göğüslemesi artık mümkün değil

Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın: F-35 programından vazgeçmiş değiliz

'Halkbank ve yaptırımlar konusunda Trump ile birbirimize güvenimiz var'

ABD’nin Halkbank’a ağır bir ceza vermemesi için Trump’tan talepte bulunup bulunmayacağı sorusunda Erdğan, “Böyle bir hata yapmayacaklarından eminim” diyerek "Trump ile birbirimize güvenimiz var" dedi.

Erdoğan, “Bence ABD, Türkiye'ye gibi bir müttefiğine daha fazla zarar vermek istemeyecektir. Aksi halde rasyonel bir davranış olmaz” dedi. EURONEWS

YORUMLAR

  • 0 Yorum