• Reklam

Google akıllı speaker'i sesleri dinletmiş:

ABD devi Google, ürettiği akıllı asistan hoparlörü Google Home’un evdeki nesnelerin sesini dinleyen özelliğini ‘yanlışlıkla’ aktif hale getirdiğini kabul etti. ABD’li şirket hatanın giderildiğini açıkladı.

Reklam
Reklam
Google akıllı speaker'i sesleri dinletmiş:
04 Ağustos 2020 - 11:06 - Güncelleme: 04 Ağustos 2020 - 13:23
Reklam

Reddit kullanıcısı bir kişi, tesadüfen Google Home olarak adlandırılan akıllı asistan hoparlörle ilgili bir detayı fark etti.

Yemek yaparken akıllı hoparlöründen duman alarmının çalıyor olduğuna dair bir uyarı geldiğini fark eden kullanıcı, “Normalde Google Home cihazları sadece 'Tamam, Google' veya 'Hey, Google' gibi aktif ses tanıma sistemini harekete geçiren sözcüklerine yanıt verir. Ancak bu örnekte, hoparlör pasif sesleri de dinleyip 'aptal duman dedektörümü akıllı hale getirdi' ” diye yazdı.
Konuya ilişkin Protocol sitesine açıklamada bulunan Google Sözcüsü, söz konusu özelliğin son güncellemeyle birlikte 'yanlışlıkla' aktif hale getirildiğini ve şu an yapılan hatanın giderildiğini’ açıkladı.

Google, daha önce yaptığı açıklamalarda, kullanıcıların güvenliği için katı bir şekilde hoparlörlerinin sadece aktif sesi dinlediğini söylese de, söz konusu özellik gizlilik konusunda ciddi endişelere yol açıyor.

Bu ilk değil: Nitekim Google, müşterilerine haber vermeden ilk defa mikrofon özelliğini etkinleştirmiyor. 2019'da da Nest Secure alarm sistemine gizli bir mikrofon eklemişti ancak söz konusu eklenti, kutu ve ürünün internet sayfasından kaldırılmıştı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com