• Reklam
Reklam

Haksız Tutuklanan Türk'ün, Green Card Talebi

Okan Serbes, Amerika'da haksız yere polis tarafından tutuklanan Türk öğrenci Doğukan ile kısa bir sohbet gerçekleştiriyor. ABD'de bir yabancının suçsuz yere tutuklanmasının ya da polis tarafından kötü muamele görmesinin, dava açtığı takdirde Green Card hakkı kazanmasını sağlayabildiğini biliyor muydunuz?

Reklam
Haksız Tutuklanan Türk'ün, Green Card Talebi
08 Mayıs 2021 - 07:27 - Güncelleme: 08 Mayıs 2021 - 09:11
  • Reklam
Doğukan Amerika'ya ilk geldiği zamanlarda, kalabalık bir arkadaş grubu ve kız arkadaşıyla Florida şehir merkezinde eğlenmeye gittiğini ve daha sonra onları aracıyla evlerine bıraktığını söylüyor. Eve döndüğünde saat 04:00 civarıymış. O sabah saat 10:00'da da halı saha maçı varmış. Profesyonel futbolcu olan Doğukan, bir takımda oynadığını ifade ediyor.

Sabah 09:00 gibi uyanan Doğukan, gece geç yatmanın verdiği yorgunlukla "daha erken" deyip tekrar uyumuş. Ama saat 10:00 gibi kalkabilmiş ve maça yetişmek için sadece 30 dakikası kaldığı için telaşlanmış.

Hızlıca hazırlanan Doğukan, otomobiline atladığı gibi yola koyulmuş. Hala uyku sersemi olduğunu ve aç karnına yola çıktığı için elma yiyerek yola devam ettiğini anlatıyor. Değişik bir sabah olduğunu söylüyor. Derken ana yola çıkmış fakat sağ tarafta polisin yeşilliklerin arasında gizlenip pusuya yattığını söylüyor. Hız sınırının 45 km/s olduğu yolda kendisi 55 km/s ile gidiyormuş maalesef. Fakat polis çevirmesinde hızının 75 km/s olduğu belirtilmiş. Oysa ki Doğukan kesinlikle 55 km/s olduğunu belirtiyor.

Polis, çok fazla makas atarak ilerlediği için kendisini durdurduğunu söylemiş. Doğukan ise mecbur olduğunu çünkü sol şeridin en az 45 km/s ile gitmesi gerektiğinden ve o da maça geç kaldığından nereyi boş bulsa oraya daldığını ifade ediyor. Ama ne olursa olsun yaptığı doğru değil tabii! Işıklardan sağa dönüp otobana girerken hız limiti 65 km/s'e kadar çıkmış maalesef. Polis ise 70-75 km/s olduğu konusunda diretmiş ama Doğukan sadece dönüşte bir ara 65'e çıktığı konusunda ısrarcı. Emin olduğunu belirtiyor.

Polis, sirenleri açık bir şekilde kendisini takip etmeye başlayınca o, yol vermesini istiyor sanmış. İyice dibine yanaştığı halde hala polisin yol istediğini sanan Doğukan yavaşlamış polis de el işaretiyle sağa çekmesini söyleyince biraz korkup sağa çektiğini söylüyor Doğukan.

Polisin Kötü Muamelesi...
Daha sonrasını polisin göğüs kamerasına ait görüntülerden izletiyor Okan. Polis Doğukan'a İngilizce konuşup konuşamadığını soruyor. O da dil okulunda öğrenci olduğunu söylüyor. Bu defa polis, İngilizce bilmiyorsa nasıl ehliyet aldığını soruyor. O da ehliyeti olduğunu söylüyor ve polise gösteriyor. O sırada maça çok geç kaldığını anlatmaya çalışan Doğukan'a polis, "Umurumda değil hız yapıyordun." diyerek karşılık veriyor.

Okan, polisin Doğukan'a gerçekten çok sinirlendiği tespitinde bulunuyor. Doğukan da o sıralar henüz Amerika'daki ikinci ayı olduğundan, İngilizcesinin çok yetersiz olduğunu ve daha çok beden diliyle anlatmaya çalıştığını belirtiyor. Ama yine de polis iki kez "umurumda değil" ifadesini kullandığı için bu tavrı, çok kaba bulduğunu söylüyor.

Okan'a göre, hem yetersiz İngilizce konuşması hem de makas atarak hız yapması polisi sinirlendirmiş. Doğukan ise, Subaru gibi bir markaya binip camlarına kadar simsiyah bir araç olmasından ötürü, polisin, uyuşturucu taşıdığını düşünmüş olabileceğini belirtiyor.

Doğukan'ın Türk ehliyetini gören polis, "Florida ehliyetin yok mu?" diye soruyor haliyle. O da
olmadığını söylüyor. Polis, niye otomobil sürdüğünü sorunca çaresiz kalan Doğukan dil okulunda öğrenci olduğunu yineliyor. Polis de kendisine eğer Florida ehliyeti yoksa trafikte araç kullanamayacağını söylüyor.

Türk Ehliyeti İlk 6 Ay Geçerli!
Fakat bu konuyla ilgili Okan bir düzeltme yapıyor! Okan'ın söylediğine göre, Florida'ya öğrenci
vizesiyle geldiği için yani yasal bir yolla geldiği için bu eyalette, hatta tüm Amerika'da 6 ay kendi ehliyetini kullanma hakkı varmış. Bunu, Doğukan da araştırdığını ve doğru olduğunu söylüyor.

O zaman İngilizcesi çok yetersiz olan Doğukan polisin dediklerini bir türlü anlamayınca polis kibarca dışarı çıkmasını istiyor. O zaman Doğukan olayın basitçe çözüleceğini sanmış fakat dışarı çıkınca polis, "Niye buradasın? Neden geldin? Bu aracı nasıl aldın?" gibi sorular sorunca, kuzeninin aracı olduğunu söylemiş. Polis de kuzenini oraya çağırmasını istemiş. Doğukan da arayıp haber verince kuzeni çıkıp gelmiş fakat onu bekledikleri süreçte polis kendisini arkadan kelepçelemiş.

Daha sonra sorun hallolup serbest kalan Doğukan bu olayın üzerinden tam bir sene sonra Almanya ziyaretinde bulunduğu sırada, olayı duyup görüntüleri izleyen bir kadının Amerika'daki kuzenini aradığını ve polisin Doğukan'a kötü davrandığını, haksız olduğunu, isterlerse dava açabileceklerini söylemiş. Doğukan ile görüşmek istemiş.

Green Card Hakkı Talep Edebilir...
Okan aldığı bir duyuma göre, polisin yanlış ve kötü tutumuna maruz kalan bu durumdaki insanların, dava  açtıkları takdirde, Green Card hakkı kazanabildiklerini söylüyor emin olmamakla birlikte. Doğukan'ın da kuzeni San Francisco'da bir avukata bu konuyu danıştığında gerçekten bu bilginin doğru olduğunu öğrenmiş.

Maalesef yaşadığı bu olayın devamında 8 saat nezarethanede tutuklu kalan ve avukat masrafıyla 600 Dolar kefalet ödediğini belirten Doğukan, bu görüntülerin 100 binin üzerinde yabancı youtuber tarafından kullanıldığını anlatıyor. Bu sebeple ilk defa Okan, bir Türk olarak bu konuyu ele almış oldu.

Videoya eşlik eden Amerikalı bir arkadaşları da, polisin Doğukan'a karşı olan tutumunu 'ırkçı'
buluyor. Onu ezdiğini ve aslında çok daha farklı bir şekilde halledebileceğini belirtiyor. Amerika'da özellikle beyaz polislerin güçlerini olması gerektiğinden daha fazla kullandıklarını söylüyor.

KAYNAK: Okan Serbes

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com