Harvard’tan Zihinleri Bulandıran Proje

Harvard'tan Zihinleri Bulandıran Proje

İsrail üniversiteleri İslam düşmanlıklarını internet üzerinden kurslar ile dünyaya yayıyor. İslamın temel prensiplerini yanlış yansıtan, MIT ve Harvard üniversiteleri tarafından 2012 yılında kurulmuş olan edX, 5 yılda 14 milyon kişi tarafından kaynak olarak kullanıldı. Hatayı fark eden Müslüman öğrencilerin itirazları üzerine kursu yayımlayan platform "edX" sorumluluk kabul etmezken, kursun yapımcısı olan Tel-Aviv Üniversitesi hala sessizliğini koruyor.

05 Mart 2019 - 13:06

İsrail üniversiteleri İslam düşmanlıklarını internet üzerinden kurslar ile dünyaya yayıyor. İslamın temel prensiplerini yanlış yansıttıklarını fark eden müslüman öğrencilerin itirazları üzerine kursu yayımlayan platform olan edX sorumluluk kabul etmezken, kursun yapımcısı olan Tel-Aviv Üniversitesi hala sessizliğini koruyor. 

Tel Aviv Üniversitesi tarafından verilen “Arab-Islamic History: From Tribes to Empires” (Arap-Islam Tarihi: Kabilelerden İmparatorluklara) kursunda Kıble “Müslümanların ibadet ederken döndükleri taraf: Mekke ya da Medine.” olarak tanımlanıyor. Müslümanlıkta Medine’ye doğru namaz kılma diye bir durum kesinlikle söz konusu değilken, bu kadar açıkça bilinen bir terim olan kıblenin neden “Kabe’ye yönelme” değil de “Mekke ya da Medine” olarak tanımlandığı İsrail’in bilinç altı gizli oyunlarını gözler önüne seriyor. 

 “Mekke ya da Medine” kastedilerek Müslümanların haşa Allah’a değil Hz. Muhammed (sav)’e doğru ibadet ettikleri ve İslam’ın da Hıristiyanlık gibi peygambere tapılan bir din olarak yansıtıldığı ortaya çıktı. Böylece Yahudiler kendilerince Museviliği Hristyanlık ve İslam’dan daha yüce ilan etmek için kılıf buluyorlar.

Oysaki şehadete kulak verseler bütün bu iddialarının ne kadar saçma olduğunu anlarlar. “Ben şehadet ederim ki Allah’tan başka ilah yoktur ve yine şehadet ederim ki Hz. Muhammed (sav) onun kulu ve rasulüdür.”

Yanlış açıklamaları fark eden müslüman öğrencilerin itirazlarına rağmen Tel-Aviv Üniversitesi ve kursu veren Profesör Miri Shefer-Mossensohn’den hiçbir cevap alınamadı ve hiçbir düzeltme yapılmadı. Kursun yayınlandığı platform olan edX ise kursun içeriğinden dolayı sorumluluk kabul etmediğini açıkladı. 

MIT ve Harvard üniversiteleri tarafından 2012 yılında kurulmuş olan edX, hızla yayılmış ve 2017 yılı itibariyle dünyanın her tarafından 14 milyon kullanıcıya ulaşmıştır. Bu kadar büyük bir platformda İslamın bu şekilde açıklanması ve yayılması kabul edilemez ve utanç verici bir ayıptır.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Salad recalled over E.coli fears
Salad recalled over E.coli fears
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan
ABD'de Altın Sektörüne Yön Veren Türk: Çiğdem Bostan