Harvard Üniversitesi Girişinde ki Kur'an Ayeti

Dünyanın en prestijli okullarından biri olan Harvard Hukuk Fakültesi, fakülte kütüphanesinin girişinde Kutsal Kur'an'ın bir ayetini yayınlayarak, ayeti tarihteki en büyük adalet ifadelerinden biri olarak tanımladı. Nisa Suresi'nin 135. ayeti, ana girişine asan fakülte yönetimi, adaleti ifade eden en iyi ifade diye konuştu.

Harvard Üniversitesi Girişinde ki Kur'an Ayeti
31 Ocak 2020 - 22:51 - Güncelleme: 31 Ocak 2020 - 23:22

Harvard'da okuyan bir Suudi öğrenci, Twitter sayfasında ekranın bir resmini yayınladığında gelişimi vurguladı.
Abdullah Jumma, “Ayetin, tarihte adalet için söylenmiş en büyük ifade olarak hukuk fakültesi tarafından bu duvara asıldığını fark ettim” dedi.
1817'de kurulan Harvard, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki en eski sürekli faaliyet gösteren hukuk fakültesi. Dünyanın en büyük akademik hukuk kütüphanesine ev sahipliği yapan Fakültenin mezunları arasında ABD Başkanı Barack Obama ve etkili gazeteciler, yazarlar, medya ve iş liderleri ve hatta profesyonel sporcular bulunuyor.
Harvard'ın resmi web sitesine göre, Adalet Sözleri sergisi, insanlığın adalet ve haysiyet özleminin kanuna dayanmasının bir kanıtıdır. “Bu duvarlardaki kelimeler adalet fikrinin gücünü ve dayanılmazlığını teyit ediyor.”

Hukuk Fakültesi tarafından oluşturulan sanat enstalasyonunda sergilenen yaklaşık iki düzine alıntı var. Sanat enstalasyonunun girişinde en göze çarpan üçü St. Augustine, Holy Quraan ve Magna Carta'dan alıntılar. Harvard Hukuk Fakültesi'ne göre, bu alıntılar zaman ve kültürler boyunca adalet kavramının evrenselliğini göstermektedir.

Alıntılar hukuk fakültesi öğretim üyeleri, personeli ve öğrencilerin 150'den fazla katkı havuzundan seçildi. Hukuk Fakültesi Kütüphanesi'ndeki kütüphaneciler, her bir teklifin tarihsel bağlamını ve özgünlüğünü araştırdılar ve bu araştırmayı sanat enstalasyonuna gelen ziyaretçilerle paylaşmak için bir web sitesi geliştirdiler.

Nisa Suresinin 135. ayetinden "Ey iman edenler! Kendinizin veya anne babanızın ve akrabanızın aleyhine de olsa adaletten asla ayrılmayan, Allah için şahitlik eden kimseler olun. (İnsanlar) zengin olsunlar, yoksul olsunlar Allah onlara sizden daha yakındır. Öyleyse siz hislerinize uyup adaletten ayrılmayın. Eğer adaletten sapar veya üzerinize düşeni yapmaktan geri durursanız bilin ki Allah yaptığınız her şeyden haberdardır." diyor.


YORUMLAR

  • 0 Yorum