Hoda Katebi: Amerika Sesimi Duyuyor musun?

Hoda Katebi: Amerika Sesimi Duyuyor musun?

İranlı Hoda Katebi Amerika Birleşik Devletleri'nin Oklahoma kentinde doğmuş göçmen ailenin kızı. Modacı olan Katebi Sosyal medyada "Amerika'da Müslümanlar olarak sürekli Amerikalı olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyoruz." diyerek bir anda ünlendi.

16 Nisan 2018 - 05:22

Önce Chicago'da yerel bir kanala çıkan Katebi ardından New York Times'da manşet oldu. Açtığı sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan Katebi ""Biz Müslüman olarak biz sürekli Amerikan olduğumuzu kanıtlamaya çalışıyoruz," dedi

Oklahoma'da yetişen 23 yaşındaki, Hoda Katebi moda blogu ile başladığı yazarlıkta kendini “Alaycı (ve öfkeli) Müslüman-İranlı ve topluluk organizatörü” olarak tanımlıyor. 

Başörtüsü takan Müslüman kadınların indirgeyici medya temsilleri üzerine sosyal medyada bir tag açan @ hodakatebi’nin bir sonraki medya girişimi olan Joojoo Journal’da “Diasporik, marjinal ve‘ subaltern’in sesinin yükseldiği çok dilli, multimedya yayını ”olarak nitelendirdiği medya yazarı olarak görüyor kendini.

Katebi yaptığı tasarımları çizerken, Irak, Afganistan ve Türkiye gibi yerlerde yaşayan insanlardan esinlendiğini Oradan yayın yapan medyayı izliyorum ama doğrudan orada yaşayanlarla iletişim kurmak istiyorum. Göçmen terzilerin küçük ölçekli moda evleri ile işbirliği etmek için yaşadığı Chicago'da bir ortak dikiş projesi başlattım. Projenin ilk müşterisi ise benim.Unisex giyim markası tasarlıyoruz." dedi.


YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Time: Yılın Kişisi Cemal Kaşıkçı
Time: Yılın Kişisi Cemal Kaşıkçı
Chicago Milwaukee'de Türk gecesi
Chicago Milwaukee'de Türk gecesi