Hollanda’da ders kitabında Türkiye’yi kötüleyen ifadeler

Hollanda'da ders kitabında Türkiye'yi kötüleyen ifadeler

Hollanda'da ortaokul öğrencilerine verilen ders kitabında  Türkiye'yi kötüleyen ifadeler yer aldı. Hollanda Türk Federasyonu Başkanı Gedik, "Burada doğrudan Türk devleti ve  milletine saldırı söz konusudur. Öğrencilerin bilinçaltına bir Türk düşmanlığı yerleştirilmek istenmektedir" dedi.

09 Mayıs 2018 - 20:18

Hollanda'da ortaokul öğrencilerine verilen ders  kitabında Türkiye'yi kötüleyen ifadelerin kullanılması Hollanda'da yaşayan Türk  toplumu tarafından tepkiyle karşılandı. Malmberg yayınevine ait bir ders kitabında, Türkiye'nin AB üyeliği hakkında öğrencilere fikir vermesi gereken sayfadaki örneklerde, Mehran isimli bir karakterin çiziminin altında “Ben bir Kürdüm, Türk polisi Kürtlerden nefret  ediyor. Biz nedensiz yere tutuklanıp işkence görüyoruz” ifadesi kullanıldı.

Aynı sayfada Mehmet adındaki diğer bir karakter ise ”İzmir'de bir  arazi almıştım. Oraya yeni evimizi inşa edecektik. Ama inşaat ruhsatı verilmedi.  Daha sonra araziyi sattım. Şimdi de o belediye başkanı o araziye bir ev inşa  ediyor.” diyor.

Türk kökenli bir dershane öğretmeni tarafından fark edilen, Türk  devletini ve Türk toplumu hedef alan bu ifadeler Hollanda'da yaşayan Türk  toplumunda büyük tepkilere neden oldu.

Dershane öğretmeni Şenol Büyükbaş, muhabirine yaptığı açıklamada,  söz konusu ifadeleri öğrencisinin kullandığı ders kitabında gördüğünde çok  şaşırdığını ve şoke olduğunu söyledi. Büyükbaş, Öğrencilere doğru olmayanı  doğruymuş gibi göstererek küçük yaşta çocuklara Türkiye düşmanlığı empoze  edilmeye çalışılıyor. dedi.

Türk İşadamları Derneği Rijland Bölgesi (TOVER) Başkanı Durmuş Doğan  da ülkede Türkiye hakkında olumsuz bilgiler içeren bir ders kitabının varlığının  Türkleri rahatsız ettiğini ifade etti.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York Türk Evi Yükseliyor
New York Türk Evi Yükseliyor
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı
Arkansas'ta Polisle Çatışma Kameraya Yansıdı