İlber Ortaylı ABD’de Osmanlıyı Anlattı

İlber Ortaylı ABD'de Osmanlıyı Anlattı

Yunus Emre Enstitüsü'nün desteği ile Şikago Türk Başkonsolosluğu, Prof. Dr. İlber Ortaylı'nın verdiği “Osmanlılar ve İstanbul'un Fethi” konulu bir konferans düzenledi. Chicago Kültür Merkezi'ndeki tarihi Preston Bradley Hall'da düzenlenen konferansa yaklaşık 500 kişi katıldı.

08 Haziran 2018 - 17:12

Ortaylı, dün hayatını kaybeden İngiliz doğumlu Amerikalı tarihçi Bernard Lewis'i onurlandıran konferansa başladı. Lewis'in görüş dünyası ve eşsiz eserleri ile tarih dünyası için çok önemli bir kayıp olduğunu belirten Ortaylı, ünlü tarihçinin 1915 olaylarıyla ilgili Ermeni iddialarını reddettiği için Ermeni cemaati ile çatıştığını belirtti.

Konferansta konuşan Ortaylı 15 ilgili bilgi verdi inci  yüzyıl Osmanlı İmparatorluğu'nun siyasi ve kültürel yapısı, Osmanlı devletini hakim ve dünyada, hem de Fatih Sultan Mehmet'in yetenekleri. Bazıları Fatih Sultan Mehmet'in bir Hıristiyan olduğu iddiasında bulunan Ortaylı, "Fatih'in bir Hıristiyan olduğunu iddia etmek için, Trump'un bir Komintern Sekreteri olduğunu ve Papa'nın kontrolü elinde tutan Stalin olduğunu iddia etmek kadar komik" dedi.

Konferansın ikinci bölümünde seyircinin soruları, sürpriz bir doğum günü kutlama ve 21 Mayıs tarihinde doğdu Dr. İlber Ortaylı sunulan bir pasta oldu st . Mumları havaya uçurduktan sonra Ortaylı kitaplarını imzaladı ve hayranlarıyla fotoğraf çektirdi.

2018/06/2018-06-10-17-17-33.jpg
2018/06/2018-06-10-17-17-34.jpg

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kötü günler geride kaldı
Kötü günler geride kaldı
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'
'Barış Manço bu dünyaya gelmiş sayılı seslerden'