İngiltere’nin yeni uçak gemisi su alıyor!

İngiltere'nin yeni uçak gemisi su alıyor!

İngiltere’nin 3 milyar sterlinlik yeni uçak gemisi HMS Queen Elizabeth'in pervane milindeki hata nedeniyle su aldığı ortaya çıktı.

19 Aralık 2017 - 21:56

İngiliz donanması, pervane milindeki sorun nedeniyle su alan 3 milyar sterlinlik yeni uçak gemisi HMS Queen  Elizabeth’in denizdeki testlerine ara verilerek tamire alınacağını belirtti.İngiliz basınında yer alan haberlerde, haziran ayında suya indirilen ve testlerine başlanan gemideki sorunun donanma için utanç verici olduğu vurgulandı.

Başbakan Theresa May, İngiltere'de inşa edilen en büyük gemi olarak  nitelendirilen 280 metre uzunluğundaki ve 65 bin ton ağırlığındaki HMS Queen Elizabeth için “Büyük denizci bir milletin sembolü” ifadesini kullanmıştı.May, uçak gemisinin ülkesinin gemi inşa ve tasarım yeteneğinin gerçek bir göstergesi olduğunu söylemişti.

Yapımında 10 bine yakın kişinin rol aldığı ve yaklaşık 3 milyar  sterline mal olan uçak gemisi, 26 Haziran’da Rosyth Tersanesi'nden denize  indirilmişti. 700 personel, 26 F-35 savaş uçağı ve 4 helikopter taşıma  kapasitesine sahip HMS Queen Elizabeth’in 2018 itibariyle uçuş testlerine  başlaması öngörülüyordu.

HMS Queen Elizabeth’in 2023'te tam kapasite hizmete girmesi  hedeflenirken İngiltere’nin ikinci uçak gemisi olacak HMS Prince of Wales’in  yapımı devam ediyor.Son uçak gemisi hurda halinde Türkiye'ye satılmıştıHalihazırda aktif uçak gemisi bulunmayan İngiliz donanmasının son uçak gemisi HMS Illustrious, sökülüp hurda halinde Türkiye’ye satılmıştı.

Falkland Savaşı sırasında hızla hizmete giren 210 metre uzunluğunda,  22 bin ton ağırlığındaki HMS Illustrious, İngiltere’nin tek uçak gemisiydi.Bosna ve Irak’ta 1990'lı yıllarda uçuşa yasak bölgelerin denetiminde aktif rol oynayan gemi, 2014'te hizmetten çekilmişti. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
Whitey Bulger lawyer says he will sue over prison killing
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı
New Jersey'de Uçak Golf Sahasına Acil İniş Yaptı