• Reklam

İslam'ı Savunan Yabancı Ünlüler

İslam karşıtlığı dünyada yayılırken fikirlerini korkusuzca dile getirip İslam'ı savunan birçok ünlü isim de var. İyi Fikir Youtube kanalının videosundan yola çıkarak bu haberde İslam hakkında görüşlerini açıklayan bazı yabancı ünlülerin yorumlarını yayınlayacağız. Ben Affleck'ten, Marlon Brando'ya kadar Oscar ödüllü birçok yıldızın İslam'ı ve Müslümanları savunan yorumlarını okuyacaksınız.

Reklam
İslam'ı Savunan Yabancı Ünlüler
28 Kasım 2020 - 18:50
Reklam
Reklam

BEN AFFLECK
Amerikalı oyuncu Ben Affleck, 2014 yılında bir televizyon programında Bill Maher ve Sam Harris ile İslam hakkında bir tartışma yaşamıştı. Programda Maher, Müslümanlığı mafya üyesi olmaya benzetmişti. Harris de İslam'ın kötü fikirlerle dolu olduğunu ve Müslümanların büyük çoğunluğunun görüşlerinin cihatçılarla aynı radikallikte olduğunu söylemişti.

Bu sözler üzerine sinirlenen Ben Affleck, "Bu söyledikleriniz çok çirkin. Bu ırkçılık!" demişti. Kristof'un açıklaması üzerine Ben Affleck, "Ya fanatik olmayan, kadınlara ceza vermeyen, yalnızca okula gitmek isteyen ve sizin Müslümanların yaptığını söylediğiniz şeylerin hiçbirini yapmayan 1 milyardan fazla insana ne diyeceksiniz?" ifadelerini kullanmıştı.

Affleck konuşmasının devamında, Amerika'nın Irak işgalini de eleştirmişti. "Ve biz Müslümanların bizi öldürdüğünden çok daha fazla kez onları öldürdük." demişti.

WHOOPI GOLDBERG
Komedi filmleriyle tanınan Whoopi Goldberd de, 2012 yılında sosyal medya üzerinden İsrail'i kınamıştı.

ROB SCHNEIDER
Film yıldızı ve komedyen Rob Schneider, 2014 yılında şunları söylemişti: "Gazze'nin çirkin, insanlık dışı kuşatılması ve çocukların öldürülmesinden öfke duymamak için ruhsuz olmak gerekir."

PENELOPE CRUZ ve JAVIER BARDEM
Oscar ödüllü Penelope Cruz ve eşi Javier Bardem de savaş karşıtlığıyla ön plana çıkan yıldızlar arasında. Hollywood'un aranılan oyuncuları arasında olan çift, İsrail'i soykırım iddiasıyla suçlayan açık bir mektubu imzalamışlar ve "Gazze korku içinde yaşıyor. Kara, deniz ve havadan kuşatılıp saldırıya uğruyor." ifadelerini kullanmışlardı.

Ünlü çift birçok eyleme de katılmıştı. İkilinin İsrail'in eylemlerini kınayan ve katliam yaptığını yazan açık bir mektubu imzalamaları ve Gazze'ye destek vermeleri sebebiyle üst düzey Hollywood yöneticilerinden ciddi bir tepki aldıkları söylenmişti. Tepkiler üzerine Cruz, mektubu imzalamaktaki niyetinin ve tek isteğinin hem İsrail hem de Gazze'deki barışı sağlamak olduğunu belirtmişti.

Bardem'in yanıtı ise daha sertti. İspanyol Gazetesi El Diaroi'ya konuşan Bardem şunları söylemişti: "Bu barbarlığı anlayamıyorum. Yahudilerin geçmişte yaşadığı korkunç şeyleri göz önüne alırsak, onların Filistinlilere yaptıkları o kadar acımasız ve anlaşılmaz."

Oyuncu Filistin'de öldürülen çocuklar için ise, "Evet, bu adaletsizlik ve insanların öldürülmesi karşısında öfkeliyim. Utanıyorum ve yaralandım. O çocuklar çocuklarımızdı. Çok korkunç." demişti.

MARLON BRANDO
Ünlü Hollywood yıldızı Marlon Brando'nun İsrail ile ilgili açıklaması ise her zaman sert oldu. Hollywood'un Siyonistler tarafından yönetildiğini ifade eden Brando, farklı tarihlerde yaptığı açıklamalarda şu ifadeleri kullanmıştı: "İsrail Devleti'ni yaratma çabalarında masum Filistinlileri öldürdüğünü kabul ettim ve Siyonistlerle yüzleştim."

1955'te 'Rıhtımlar Üzerinde' filmiyle ilk Oscar'ını kazanan Marlon Brando, 'Baba' filmiyle aldığı ikinci Oscar'ını, Kızılderililer için reddetmişti. Önceden ödülü almayacağını açıklamayan usta oyuncu, 1973'te düzenlenen 45. törene kendisi gitmedi. Yerine 26 yaşındaki genç bir Kızılderili kadını gönderdi. Ödül anons edildiğinde sahneye Sacheen Littlefeather geldi. Brando'nun Amerika'nın Kızılderililere olan tavrını protesto etmek amacıyla heykelciği kabul etmediğini açıklamıştı.

MORGAN FREEMAN
Oscar ödüllü Hollywood oyuncusu Morgan Freeman, 12 Nisan tarihinde yayınlanan National Geographic'in 'Morgan Freeman İle Tanrı'nın Hikayesi' adlı programında, İslam'ın barışı hedeflediğini söyledi ve şöyle devam etti: "Müslümanlarla görüştüğümde onların barış yanlısı olduğunu gördüm. Ama bunu bilmediğiniz için affedileceksiniz. İslam, teslim olma anlamına gelen Arapça bir kelimedir. Tanrı'nın iradesinde boyun eğmek. Yahudiler ve Hıristiyanlar da aynı Tanrı'ya ibadet ediyorlar."

JEAN-CLAUDE VAN DAMME
Aksiyon filmlerinin aranan oyuncusu Jean-Claude Van Damme, sağlıklı beslenme hakkında sorulduğunda Hz. Muhammed'i takip ettiğini belirtmişti. Van Damme, bir Suudi Arabistan kanalına "Peygamber Muhammed çok zekiydi. Gelecek için neyin iyi olduğunu biliyordu." şeklinde açıklama yapmıştı.

WIN DIESEL
Hollywood'lu bir başka oyuncusu Win Diesel, Ramazan ayında oruç tutmanın hayattaki herkes için muhtemelen iyi bir şey olacağını söylemişti.

DUSTIN HOFFMAN
Belki de en sert tepki Dustin Hoffman'dan gelmişti. Oyuncu 2012 yılında, "İsrail doğdu, insanlık öldü!" şeklinde bir açıklamada bulunmuş ve Kudüs Film Festivali'ne katılmaktan vazgeçmişti.

AL PACINO
Baba filmindeki performansıyla hafızalara kazınan Al Pacino ise, yine İsrail'in Gazze'ye saldırı yaptığı dönemlerde, "İsrail'in tarihine bir göz atın. Kimin terörist olduğunu daha iyi anlarsınız." demişti.

SHAQUILLE O'NEEL
Shaquille O'Neel'ın üvey babası Müslüman'dı. Bu sebeple birkaç röportajında Müslüman olduğunu söylemişliği var. Üvey babasından etkilenerek İslamiyet'e inandığını söyleyen O'Neel, daha sonraları ise "Ben bir Budistim. Ben bir Hıristiyanım. Ben bir Müslümanım. Ben herkesin insanıyım." diyerek din konusunda yorum yapmaktan kaçındığını belirtti.

GIGI HADID
Soyisminden de anlaşılabileceği gibi Hadid'lerin kökeni Ortadoğu ve Filistin'e dayanıyor. Müslüman bir baba ve Hollandalı Hıristiyan bir anneden doğan Gigi, kökeni ve inancıyla gurur duyduğunu söylüyor.

Vogue Arabia'nın ilk kapağına da bu sebeple Gigi çıkmıştı.

Daha birçok ünlünün yorumunu duymak için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririz.

KAYNAK: İyi Fikir


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com