İsrail müdahale ediyor!

İsrail müdahale ediyor!

Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı BMGK'da kabul edildikten sonra, Ramallah'ın Beytil kasabasında Cuma namazı sonrası Filistinli göstericilere İsrail askerleri müdahale ediyor. Filistinliler, 24 yaşındaki gösterici Zekeriya Alkafarna'nın Gazze'de İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldüğünü duyurdu.

22 Aralık 2017 - 17:58

Ramallah'ın Beytil kasabasında Cuma namazı sonrası, Filistinli göstericilere İsrail askeri müdahale etti. Yaralanan göstericileri almaya çalışan İsrail askerleri direnen göstericileri dağıtmak için havaya ateş açtı.İsrail askerlerinin sert müdahalesi sırasında bir gazeteci de yaralandı. Yaralanan gazeteci ambulansla hastaneye kaldırıldı.İsrail askerlerinin Filistinli göstericilere gaz bombalarıyla müdahalesi devam ediyor. Haber ajansları, müdahaleyi canlı yayınla dünya kamuoyuna gösterdi.Filistinliler, diğer yerlerde de protesto gösterileri düzenliyor. Çok sayıda göstericinin yaralandığı haberleri geliyor.Filistinliler, 24 yaşındaki gösterici Zekeriya Alkafarna'nın Gazze'de İsrail askerleri tarafından vurularak öldürüldüğünü duyurdu.

BMGK'daki oylamada 9'a karşı 128 oy!

Türkiye'nin girişimleriyle hazırlanan ve ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs kararını eleştiren karar tasarısı, BM Genel Kurulunda ABD'nin tehditlerine rağmen 9'a karşı 128 oyla kabul edilmişti. Oylamada 35 ülke çekimser kalırken 21 ülke de oylamaya katılmamıştı.

ABD ve İsrail'in yanı sıra Guatemala, Honduras, Marshall Adaları, Mikronezya, Nauru, Togo ve Palau tasarıya karşı oy kullanmıştı.Bunun yanı sıra Avustralya, Antigua-Barbuda, Arjantin, Bahama Adaları, Benin, Butan, Bosna Hersek, Kanada, Hırvatistan, Çekya, Dominikler, Ekvator Ginesi, Fiji, Haiti, Jamaika, Letonya, Lesoto, Kamerun, Kolombiya, Kiribati, Malavi, Macaristan, Meksika, Panama, Paraguay, Filipinler, Polonya, Romanya, Ruanda, Solomon Adaları, Güney Sudan, Trinidad Tobago, Tuvalu, Uganda ve Vanuatu ise oylamada çekimser kalmıştı.

Oylama öncesinde kendi kararına karşı çıkanları Amerikan yardımlarını kesmekle tehdit eden Trump için bu sonucun utanç verici olduğu yorumları dünya basınında yapılmıştı. 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York'ta Hamile Kadın Kelepçeli Doğum Yaptı
New York'ta Hamile Kadın Kelepçeli Doğum Yaptı
Ayla Filmi Chicago'da Gösterime Girdi
Ayla Filmi Chicago'da Gösterime Girdi