• Reklam

Japonlar'a Göre Çift Maske Fark Yaratmıyor

ABD'de bazı eyaletlerde kamu alanlarına girişte çift maske takma zorunluluğu getirilmişken, tüm dünyada merak edilen bu tezin doğruluğunu, Japonya'nın süper bilgisayar olarak anılan Fugaku bilgisayarı çürüttü.

Reklam
Japonlar'a Göre Çift Maske Fark Yaratmıyor
05 Mart 2021 - 15:13
  • Reklam
Başta ABD Ulusal Alerji ve Enfeksiyon Hastalıkları Enstitüsü Baş Direktörü Dr. Anthony Fauci olmak üzere, birçok bilimadamı çift maske takmanın, korona virüsten korunmada daha etkili olduğunu savunuyor. Hatta öyle ki, ABD'nin bazı eyaletlerinde kamu alanlarına girişlerde çift maske zorunluluğu bile getirildi.

Fakat, Japonya'daki Fugaku süper bilgisayarının yaptığı testlerde, bu tez çürüdü. Bilgisayarın yaptığı modelleme, ikinci maskenin yalnızca yüzde 4 fark yarattığını gösterdi.

Bu testin sonucuna göre, ağız ve burunu düzgün şekilde kapatan tek bir cerrahi maske, havadaki partiküllerin geçişini yüzde 85 engellerken, üzerine takılan ikinci maske ise, koruyuculuğu yalnızca yüzde 4 oranında artırarak, yüzde 89'a yükseltiyor

Japonya'da Riken ve Kobe Üniversitesi uzmanlarının ortak imza attığı çalışmada, Fugaku süper bilgisayarı kullanıldı. Bilgisayarın yaptığı modellemede, tek ve çift maske takmanın yarattığı fark net bir şekilde ortaya kondu.

Araştırmada en başarılı koruma sağlayan maskelerin ise, N95 tipi maskeler olduğu da belirtildi.
  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com