• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Kaçak Göçmenler New York'ta Ehliyet Alabilecek

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde kaçak göçmenlerde ehliyet alabileceği bir yasa eyalet meclisinden geçti.

Reklam
Reklam
Kaçak Göçmenler New York'ta Ehliyet Alabilecek
18 Haziran 2019 - 05:48 - Güncelleme: 19 Haziran 2019 - 22:14
Reklam

New York Eyalet Meclisi belgesiz göçmenlerin sürücü ehliyetine başvurmasına izin vermek için çok tartışılan bir tasarıyı kabul etti.

New York Valisi Andrew Cuomo mevzuatı onaylayacağını duyururken, Demokratların çoğunlukta olduğu meclis 33'e karşı 29 oyla yasayı kabul etti.

Cuomo, (ABD Göçmenlik ve Gümrük muhafaza) yasası, göçmenlere sürücü belgesi verilmesi konusunda endişelerini dile getirmişti. 12 yıl önce Meclis gündemine gelen kaçak göçmenlere ehliyet verilmesi konusu eyalet meclisinden geçmemişti.

Yasadışı göçmenlerin ehliyet almasına imkan veren tasarının eyalet senatosundan geçmesi sonrasında gözler valiye çevrilmişti.

Demokratlar’ın çoğunlukta olduğu New York Senatosu’nda kabul edilmesi halinde tasarıyı imzalayıp imzalamama konusunda bazı çekinceleri olduğu belirtilen Vali Coumo, tasarıyı dün gece imzaladı.

Trump’ın yasadışı göçmenleri sınır dışı kararına rağmen 13 eyalet ehliyet veriyor

Başkan Donald Trump’ın yasadışı göçmenlere yönelik politikaları ülke genelinde etkisini gösterse de yasadışı göçmenleri tanıyan 13 ayrı eyalet statülerine bakmadan kaçak durumda yaşayan bu kişilere ehliyet ve eyalet kimliği sağlıyor.

Federal yönetimin yasadışı göçmenlere karşı başlattığı tutuklama, sınır dışı edilme gibi yöntemlerin aksine bu 13 eyalet yasadışı göçmenlere karşı bir ayrımcılık politikası uygulamıyor.

California, Colorado Connecticut, Delaware, Hawaii, Illinois, Maryland, New Mexico, Nevada, Utah, Vermont, Washington ve District of Columbia eyaletlerinde yaşayan yasadışı göçmenler herhangi bir Amerikan vatandaşı ya da ülkede yasal statüyle yaşayan diğer kişiler gibi ehliyet alabiliyor. New York, valinin tasarıyı imzalayarak resmiyete geçirmesinden sonra yasadışı göçmenlere ehliyet veren 13. eyalet oldu.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com