Kaşıkçı cinayetinin 100. gününde uluslararası Çağrı

Kaşıkçı cinayetinin 100. gününde uluslararası Çağrı

Suudi gazeteci için bağımsız soruşturma çağrısını yineleyen Uluslararası Af Örgütü, Kaşıkçı'nın öldürüldüğü konsolosluk binasının bulunduğu sokağın adını sembolik tabelayla "Cemal Kaşıkçı Sokağı" olarak değiştirdi.

11 Ocak 2019 - 15:54

Uluslararası Af Örgütü, Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülüşünün yüzüncü gününde Suudi Arabistan'ın İstanbul Başkonsolosluğu önünde yaptığı eylemle, cinayetin aydınlatılması için uluslararası soruşturma çağrısını yineledi.

Eyleme katılanlar daha sonra Kaşıkçı'nın öldürüldüğü konsolosluk binasının bulunduğu sokağın adını hazırladıkları sembolik tabelayla "Cemal Kaşıkçı Sokağı" olarak değiştirdi.

Amnesty Turkey

@aforgutu

 2 Ekim 2018’de Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’na girdikten sonra vahşice katledilen Kaşıkçı'nın son görüldüğü sokağın adını Cemal Kaşıkçı Sokağı olarak değiştiriyoruz.#JusticeForJamal

Eylem aynı zamanda Türkiye'de kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'ne denk geliyor.

Kaşıkçı son olarak 2 Ekim'de Suudi Başkonsolosluğu'na girerken görülmüştü. Washington Post yazarı olan muhalif gazetecinin konsolosluk binasında öldürülmüş olabileceği iddialarını uzun süre reddeden Riyad yönetimi, Türkiye'nin kamuoyuyla paylaştığı delillerin ardından cinayeti kabul etmişti.

Cesedi halen bulunamayan Kaşıkçı'nın öldürülmesiyle ilgili Suudi Arabistan'da açılan davada beş Suudi yetkilinin idamı isteniyor. Riyad yönetimi, cinayetin Suudi Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın emriyle gerçekleştirildiği iddialarını ise reddediyor.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Uyuşturucu Ne Hale Getirmiş...
Uyuşturucu Ne Hale Getirmiş...
Amerika'dan 3 Bakana Yaptırım
Amerika'dan 3 Bakana Yaptırım