• Reklam
Reklam

"Kendi Mücadelemizi Söyleyemeyecek Miyiz?

Özlem Zengin, çok eleştirilen sözleri "Kadınların seçilme hakkı 80 yıldır gasp edildi" ifadesine açıklık getirdi. Baş örtüsüyle ilgili de konuşan Zengin, "Kendi mücadelemizi söyleyemeyecek miyiz?" dedi.

Reklam
"Kendi Mücadelemizi Söyleyemeyecek Miyiz?
18 Aralık 2020 - 04:56 - Güncelleme: 18 Aralık 2020 - 13:59
  • Reklam

Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Kadınların seçilme hakkı 80 yıldır gasp edildi’’ yorumuyla eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Yıllarca kadın kuruluşlarının da yöneticiliğini üstlenen Zengin, verdiği röportajda, "Ben beni takip eden insanlar tarafından anlaşıldığımı düşünüyorum" dedi.

"Ne zaman Başörtülü Kadınlarla İlgili Bir Şey Söylesem..."
Konuyla ilgili Euronews'dan Dilek Gul'a konuşan Zengin, eleştirilerin merkezi haline gelen yorumu için, "Ben beni takip eden insanlar tarafından anlaşıldığımı düşünüyorum. Fakat kasti olarak sözü tersine çevirmeye, tevil etmeye yönelik bir gayret var. Zaten öyle olduğu için de ben bunu açıkladıktan sonra T24 haber sitesi bunu tevil etti, fakat daha sonra yaptığı hatayı anlayarak haberi olması gerektiği gibi verdi. Ama bunun hiç bir faydası olmadı. Çünkü bir grup saldırgan insan var, ne söylerseniz söyleyin bilerek tersini anlamak isteyen ve böyle olan maalesef televizyon kanalları var, gazeteler var, köşe yazarları var. Ve çok gereksiz bir şekilde tevil üzerinden yürüyen gereksiz bir saldırıya maruz kaldım. İlk defa olmuyor. Ne zaman özellikle baş örtülü kadınlarla ilgili bir şey söylesem benzer saldırılara maruz kalıyorum" ifadelerini kullandı.

"Tabii Olarak Ben Gasp Kelimesini Kullanıyorum"
Baş örtülü kadınlarla ilgili de konuşan Zengin, ''Ve Ak Parti de 2002’de iktidar oldu. Ak Parti iktidarına rağmen Türkiye’de bunu yapmak için uzun yıllar beklenmesi gerekti. Ve bence Türkiye’de başörtülü olarak aday olup, seçilip ilk kadın vekillerden bir tanesiyim. Tabii olarak ben 'gasp' kelimesini kullanıyorum. Eğer gasp olmasa bu hak bugüne kadar kullanılır hale gelmeliydi. Ama öyle olmadı ve ben bunu ifade ettiğim zaman da kasten şöyle bir şey oluyor: Baş örtülü kadınlar, özellikle de ben Atatürk devrimlerine, ilke ve inkilaplarına karşıyız. Bunları tanımıyoruz gibi bir hava oluşturulmaya çalışılıyor. Oysaki biz onu söylemiyoruz. Yani başörtülü kadınlara dair bir gerçeği ifade etmek istediğimde, başı örtülü olmayan kadınların aldığı hakları bir daha önceden saymam gerekmiyor. Bunlar bir ön kabuldür zaten. Buradan nereye gelmek istiyorum. Hala Türkiye’de başörtülü kadınlarla ilgili en ufak bir tespit yaptığınızda, sizden bütün başı açık kadınlarla alakalı olan hakların hepsini teyit etmeniz bekleniyor. Bu teyite ihtiyaç yok" şeklinde konuştu.

"Başı Açık Kadınlar Hiçbir Engelleme Görmemiştir"
Baş örtüsü derken kategorik bir yasaktan bahsettiğini vurgulayan Özlem Zengin, "İsminizden, kimliğinizden, yüzünüzden bağımsız bir yasaktan bahsediyorum. Bu yasağı da Türkiye’de yaşayanlar sadece ve sadece başörtülü kadınlar. Yani başı açık kadınlar sadece başı açık diye hiç bir engelleme görmemiştir.'' diye belirtti.

"Kendi Mücadelemizi Söyleyemeyecek Miyiz?"
Ak Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, "Türkiye’de kadınlarla ilgili problemler ortaya çıktığında, kadına yönelik şiddet, kadın cinayetleri meselesi gibi ortak zeminde hareket ediliyor. Ben sadece başörtüsü meselesi ile alakalı şeyleri konuşurken böyle bir engelleme ile karşılaşıyoruz diyorum. Kaldı ki, biz kendi başörtüsü mücadelemiz ile ilgili kendi mihenk taşlarımızı bu ülkede söyleyemeyecek miyiz?" ifadelerini kullandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com