• Reklam

Koronada ateşi Öksürüğü Unutun

Dünyayı kasıp kavuran Corona virüsün ilk görülmeye başladığından beri en yaygın üç semptomundan olan ateş, öksürük ve nefes darlığı yerini koku kaybına bıraktı. İngiltere’de yapılan araştırma sonucu koku kaybının "çok belirgin bir semptomu" olduğu açıklandı.

Reklam
Reklam
Koronada ateşi Öksürüğü Unutun
04 Ekim 2020 - 06:38
Reklam

Araştırma sonucu ateş ve öksürükle kıyaslandığında koku kaybının korona virüsün daha belirgin bir göstergesi olduğu bildirildi. Yapılan araştırmada, katılımcıların yüzde 80'inde Covid-19 antikorlarına rastlanırken, bu kişilerin yarısı, ateş veya öksürük şikayetleri yaşamadıklarını aktardı.
 
Araştırmayı yapan uzmanlar koku kaybı yaşayan hastaların, tat kaybı ile karşılaştırıldıklarında 3 kat daha fazla antikor saptandığı belirtildi. Koku ve tat kaybının, yeni tip korona virüsün burnun arkasında, boğazda ve dildeki hücreleri istila ettiğinde ortaya çıktığı belirtiliyor.

Bu durumun, gripte koku ve tat almanın, solunum yollarının tıkanması sonucu etkilenmesinden farklı bir durum olduğu dile getiriliyor.

Uzmanlar Covid-19'un "çok belirgin bir semptomu" olarak ortaya koyduğu test ve tedavi aşamasında bu semptoma daha fazla odaklanılmasını tavsiye edildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com