• Reklam

Koronaya Yakalanırsanız Bunları Yapın!

Kendisi de daha önce korona virüse yakalanıp atlatan Tarık Bilen bizlerle kendi hastalığı boyunca gözlemlediği tecrübelerini paylaşıyor. Eğer korona virüse yakalanırsanız ya da bir yakınınızın başına gelirse neler yapmalı ya da neler yapmamalısınız haberimizden öğrenebilirsiniz.

Reklam
Koronaya Yakalanırsanız Bunları Yapın!
18 Kasım 2020 - 19:58
  • Reklam
1. Kendisi virüsü atlatalı 9 gün olan Tarık Bilen, başınıza bu olay gelirse öncelikle strese girmemenizi tavsiye ediyor. Evet ağır vakalar ve can kayıpları var, fakat Bilen'in verdiği bilgiye göre virüse yakalananların yüzde 80'i hastalığı evde hafif semptomlarla atlatıyor. Yani 10 kişiden 8'i hafif atlatıyor bu hastalığı. Bir de gençseniz ve kronik hastalıklarınız da yoksa bu oran daha da düşük oluyor. Bu sebeple Bilen'in dediği gibi panik olmadan, olumsuz düşünmeden atlatacağınıza inanmak en önemli adım.

2. Bilen'in ikinci tavsiyesi ise, kendinizi ve çevrenizi temiz tutmak oluyor. Yani, nasıl olsa bende virüs var diyerek maske takmamazlık yapmayın. 'Öksürdüm, hapşırdım ellerimi yıkamama gerek yok, mendil kullanmama gerek yok' diye düşünmeyin diyor Bilen. Her ne kadar izole yaşasanız da bu süreci, temizlik en önemli unsur. Çünkü unutmayın ki, korona virüs vücudunuza aldığınız virüs miktarı oranınca şiddetini arttırıyor. Yani yoğun virüse maruz kalırsanız hastalığı şiddetli geçirirsiniz. Temizlikle bunu aza indirgeyebilirsiniz.

Mesela öksürdüğünüzde ellerinize ve etrafa bulaşan virüsü temizlemeyip tekrar ellerinizi yüzünüze sürüp ağzınıza götürdüğünüzde yeniden vücuda virüs almış oluyorsunuz. Bu sebeple temizliğe bu dönemde aşırı dikkat edilmesi gerektiğini tekrar vurgulayalım.

3. Korona virüsün en ürkütücü semptomu maalesef nefes darlığı. Bilen de hastalığı sürecinde en çok bundan korktuğunu söylüyor. Bu sebeple ciğerlere daha iyi hava almak için kendisi de bir hava nemlendirici kullanmış ve çok faydasını görmüş. Bu sebeple tavsiyelerinden biri de bu. Odanızda 7/24 çalıştırmanızı tavsiye ediyor. Eğer alma imkanınız yoksa da su kaynatıp kaynar suyu başucunuzda tutmanızı öneriyor Bilen.

4. Bilindiği üzere virüse yakalananlar izole edilmek zorunda kalıyorlar. Ailenizle yaşasanız bile bir odada tek başınıza kalmak zorundasınız. Bu sebeple yaşadığınız mekanda virüs üremeye devam edeceğinden sık sık camları açıp odayı havalandırmanız gerektiği konusunda da uyarıyor Bilen. En az 2 defa 20'şer dakika havalandırmayı tavsiye ediyor. Ama daha çok havalandırırsanız daha iyi olur.

5. Hastalık sürecinde kendisine de özellikle geceleri daralma hissi geldiğini belirten Bilen, bu tip durumlarda hemen ılık bir duş alarak rahatladığını söylüyor. Özellikle burnunuz aşırı tıkandığında ve nefes almakta güçlük çektiğinizde ılık duşun çok rahatlattığını belirtiyor.

6. Burun tıkanıklığından 2 gece uyuyamadığını belirten Bilen, bu duruma Wicks ve Çin yağıyla çözüm bulmuş. Burun etrafına biraz sürmenin nefesi rahatlatıp burnu açtığını belirtiyor.

7. Multivitamin ve yüksek doz C vitamini kullanımını da tavsiye ediyor Bilen.

8. Zencefil, bal, limon ve karabiberi sıcak suyla karıştırıp içerseniz hem bağışıklığınızı güçlendirmiş hem de nefesinizi açmış olursunuz. Bu da Bilen'in tavsiyeleri arasında ve kendisi günde 2 defa içmiş.

9. Tarık Bilen'in bir önemli tavsiyesi de kesinlikle öğün atlanmaması gerektiği. Çünkü bağışıklığınızın daha fazla düşmemesi için iyi beslenmeniz şart. İştahınız yoksa bile kendinizi zorlayıp her gün 3 öğün aynı saatte beslenmelisiniz.

10. Günde en az 2.5 litre su içmeyi de ihmal etmemek gerekli. Su, vücudu temizlemeye yardımcı oluyor.

11. Uyku da bir diğer önemli konu Bilen'e göre. Sürekli evde ve hareketsiz kalacağınız için gece uykunuzun pek gelmeyeceğini söyleyen Bilen, kesinlikle her gün erken bir saatte uyumaya çalışmanızı öneriyor. Çünkü uyku da bağışıklığı destekleyen bir başka unsur.

12. Moralinizi yüksek tutmak için de sevdiğiniz meşgalelerle uğraşmanızı öneriyor Bilen. Mesela film izlemeyi seviyorsanız film izleyin. Kitap okumayı seviyorsanız kitap okuyun. Modunuzu yüksek tutun.

13. İzolasyona dikkat etmenin önemine de vurgu yapan Bilen, eğer ailenizle yaşıyorsanız ve tek tuvalet varsa mutlaka çamaşır suyuyla temizlemenizi öneriyor. Çünkü ev ahalisinin sağlığı da önemli. Aynı havluyu da kesinlikle kullanmayın.

14. Tedavi süresinin 10 gün, temaslı kişilerin izolasyon süresinin de 14 gün olduğunu hatırlatan Bilen tedaviyi de 14 güne tamamlamanızı öneriyor.

15. Evcil hayvan besleyenlerin de onlara bulaştırmamak için hayvanlarından uzak durmasını öneriyor Bilen. Çünkü araştırmalar özelikle kedilere insanlardan bulaşabildiğini gösteriyor. Eğer tek yaşıyorsanız ve hayvanı verecek kimseniz yok ise onların mama ve sularını vermeden önce mutlaka ellerinizi iyice yıkayıp maskenizi takmalısınız. Hayvanlarınızı izole olduğunuz odaya almayın ve sevmeyin.

16. Son olarak alkol ve sigara kullananlar ise kesinlikle bu süreçte bağışıklıklarını yükseltmek için kullanmamalılar. Zaten koronadan etkilenen ciğerler bir de sigarayı tolere etmeyecektir.

Umarız kimse bu illete yakalanmaz ve bir an önce tüm dünya kurtulur.

KAYNAK: Tarık Bilen

 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com