Kuzey Kore: Yeni yaptırımlar savaş nedeni!

Kuzey Kore: Yeni yaptırımlar savaş nedeni!

Hakkında BMGK’de oy birliğiyle yaptırım kararı alınan Kuzey Kore, bunu ‘savaş nedeni’ olarak niteledi. Pyongyang, bu sefer kendisine destek çıkmayan Çin ve Rusya’yı da eleştirdi.

24 Aralık 2017 - 18:07

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde (BMGK) oy birliğiyle kabul edilen yeni yaptırımlara Kuzey Kore'nin tepkisi beklenenden de sert oldu.Resmi haber ajansı KCNA'da yer alan Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, yeni yaptırımların bir savaş nedeni olduğu duyuruldu.Pyongyang yönetimine göre, Kuzey Kore'ye petrol ihracının yüzde 90 durdurulması, diğer ülkelere makine ve tomruk gibi ürünlerin satışının yasaklanması gibi maddeler içeren yaptırım paketi ülkeyi tamamen ekonomik ablukaya aldı.

ABD ve müttefiklerinin nükleer güç karşısında dehşete kapıldığı savunulan açıklamada, Washington'ın tehdit ve şantajlarına karşı Kuzey Kore'nin nükleer caydırıcılığını pekiştireceği vurgulandı.Rusya ve Çin’e de tepki!Pyongyang'ın öfkesinden, BMGK'da yaptırımlara oy veren ülkeler de nasibini aldı. Bu ülkeler arasında Kuzey Kore'nin en önemli müttefikleri Rusya ve Çin de yer alıyor. Pyongyang, yaptırımlara oy verenlerin bedelini ödeyeceği ve Kuzey Kore'nin gazabıyla karşı karşıya kalacağı tehdidini savurdu.

Kuzey Kore, aralık ayı başında son kıtalararası balistik füzesini denedi ve 4 bin 475 kilometre irtifaya ulaşan füze dünyaya geri dönerek Pasifik Okyanusu'na düştü. Hwasong-15 tipi füzenin, ABD'nin başkenti Washington'ı vurma kapasitesi bulunuyor.Bunun üzerine harekete geçen ABD, BM'ye yeni yaptırım paketi sundu ve paket önceki gün kabul edildi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
New York'ta Hamile Kadın Kelepçeli Doğum Yaptı
New York'ta Hamile Kadın Kelepçeli Doğum Yaptı
Ayla Filmi Chicago'da Gösterime Girdi
Ayla Filmi Chicago'da Gösterime Girdi