Lindsey Graham: Esad Savaş Suçlusu

Lindsey Graham: Esad Savaş Suçlusu

ABD'de Cumhuriyetçilerin önde gelen isimlerinden Güney Carolina Senatörü Lindsey Graham, Doğu Guta'da kimyasal silah kullanan Beşşar Esad rejimini hedef alarak, "Esad, şu anda uluslararası toplum gözünde meşru bir şekilde savaş suçlusudur." dedi.

09 Nisan 2018 - 22:51 - Güncelleme: 10 Nisan 2018 - 07:27

Amerikan Fox News kanalında yayınlanan programa katılan Graham, Esad  rejiminin son Doğu Guta saldırısına ilişkin değerlendirmeler yaptı.Graham, Esad, şu anda uluslararası toplum gözünde meşru bir şekilde  savaş suçlusudur. Esad ve yakın çevresi savaş suçlusu ve meşru askeri hedef  olarak değerlendirilmelidir. Eğer onu indirme şansınız varsa bunu yapmalısınız.  şeklinde konuştu. Esad'ın hava kuvvetlerini yere indirip yok etmeliyiz. Suriye içinde  güvenli bölgeler oluşturmalıyız. Rusya ve İran'a da 'Eğer bu çizgiyi geçerseniz  sizi vururuz' demeliyiz. ifadelerini kullanan Graham, Esad'a güç veren  unsurların bu gözle yeniden ele alınması gerektiğini savundu.

OBAMA'NIN YAPTIĞININ TAM TERSİ YAPABİLİR

Suriye'de Esad rejimine karşı adım atılması gerektiğini yineleyen  Graham, Dünya, Başkanı (Donald Trump) izliyor. İran ve Rusya, Başkanı izliyor.  Kuzey Kore, Başkanı izliyor. Şu anda Başkanın, Obama'nın yaptığının tam tersini  yapma şansı var; artık kasabada yeni bir şerifin olduğunu ve Amerika'nın geri  döndüğünü gösteren güçlü bir sinyal göndermek. dedi.ABD Başkanı Donald Trump da Beyaz Saray'daki kabine toplantısında,  Esad rejimine karşı askeri seçenek de dahil tüm seçeneklerin masada olduğunu ve  eğer saldırıda sorumluluk payı varsa Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in de   bedel ödeyeceğini dile getirmişti.24 ila 48 saat içinde Suriye'deki kimyasal saldırının ardından ne  yapacaklarına ilişkin karar vereceklerini söyleyen Trump, sorumluların ağır bir  bedel ödeyeceğini ifade etmişti.Suriye rejiminin, Doğu Guta'da muhaliflerin kontrolündeki son nokta  olan Duma ilçesinde sivil yerleşimlere düzenlediği kimyasal silah saldırısında 78  sivil ölmüştü. Saldırının ardından Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin  konuyla ilgili acil toplantıya çağrıldığı açıklanmıştı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Dünya'nın Gözü Bu Dövüşte
Dünya'nın Gözü Bu Dövüşte
Gonca Vuslateri'nden New York Notları
Gonca Vuslateri'nden New York Notları