Menderes Asılmasaydı, Bu Film Gerçek olabilirdi

1958 Yılında Türk Bilim konseyi başkanı, dönemin başbakanı Adnan Menderes’e Türkiye'yi dünyanın en güçlü devleti yapacak olan “Kusursuz Silah” projesini sunar. Adnan Menderes projeyi destekler ama sonrasında darbe olur ve asılır. Amerika, Türkiye ve Hollanda ortak yapımı olarak tasarlanan Türkiye'nin yakın tarihini anlatan 90 dakikalık 2D animasyon, (bilimkurgu-aksiyon) filminin fragmanı yayınlandı.

Menderes Asılmasaydı, Bu Film Gerçek olabilirdi
15 Ekim 2019 - 20:00 - Güncelleme: 15 Ekim 2019 - 21:00

Amerika, Türkiye ve Hollanda ortak yapımı olarak tasarlanan 90 dakikalık 2d animasyon, (bilimkurgu-aksiyon) filminin fragmanını yayınladı.

İlhami Cırdı'nın senaristliğini yaptığı animasyon filmini anlatırken, "Kusursuz insan nasıl olurdu? Çalışkan olmak, başarılı olmak, güçlü olmak gibi tüm öğrenilen değer yargılarını bir tarafa bırakılan aslında kusursuz  bir insan algıları tamamen açık, ve kalben tamamen duyarlı bir insan olurdu cevabıyla karşılaştı. Örneğin bir dilenci gördüğümüzde onun durumuna olan üzüntümüz sadece bir kaç saat  sürerken kusursuz bir insan için günlerce, haftalarca, hatta o kişinin kötü durumundan çıkmasına yardım edebilene kadar geçmezdi. Bu hisle yola çıktık. Saf iyi ve saf kötü olma durumunu sürükleyici bir bilim kurgu film senaryosu ile anlattık. Türkiye'nin yakın tarihinden karakterlerinde yer aldığı film Adnan Menderes döneminden başlayıp günümüze ulaşan bir film. Bu filmde dünyada çok az örneği olan Rotoscope tekniği kullanıldı. Bu teknik gerçek çekimlerin kare kare resmedilerek 2D çizgi filme dönüşmesini sağlıyor. 2 Dakikalık tanıtım fragmanında bin karenin üstünde çizim yapıldı. 90 dakikalık filmde ise yaklaşık 85.000 kare resim çizilmesi hedeflenmekte." dedi.

Filmin konusu ise hayli ilginç: 1958 Yılında Türk Bilim konseyi başkanı, dönemin başbakanı Adnan Menderes’e Türkiye'yi dünyanın en güçlü devleti yapacak olan “Kusursuz Silah” projesini sunar.

Adnan Menderes projeyi destekler ama sonrasında darbe olur ve asılır…

Bilim konseyi başkanı projeyi gerçekleştirmesi için ayrılan beş ton altınla birlikte kaçar. Amerikada projeyi geliştirmeye devam eder.

Herbiri kendi alanında büyük başarılar elde etmiş insanların DNA kopyalarını toplamaya başlar. Mevlana, Einstein, Da Vinci, Muhammed Ali… Gibi 312 üstün yeteneğin DNA’larını toplar.Bu DNA ların en iyi özelliklerini birleştirerek labavatuar ortamında bir insan oluşturmayı dener.

Birçok başarısız denemeden sonra… Anne karnı gibi tasarlanan ve üstün yeteneklerin DNA’larından oluşturulan genetik havuz hayata geçirilir. Fakat beklenmeyen bir şey olmuştur. Bir tane olması düşünülen “Kusursuz Silah” projesinde iki bebek gelişmiştir.

Siyah ve beyaz gibi, artı ve eksi gibi Kusursuz İyi ve Kusursuz kötü aynı yapay anne karnında gelişir…

Karanlık dünya güçleri projeyi başından beri takip etmektedir. Onlarında insanlığın kaderini etkileyecek derin planları vardır.

Günümüz…

İnsan yeryüzünde hüküm sürdüğünden beridir İyi ve kötü bazen gürültülü ve genellikle sessiz bir savaş halindedir. Kusursuz projesinin başarıya ulaşması ile birlikte taraflar keskinleşir. yeryüzünün en büyük ve iyi ile kötünün en saf halinin hayat bulduğu savaşı başlar…


YORUMLAR

  • 0 Yorum