Müslüman Öğrenciye İşkence Gibi Ceza

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York eyaletinde oruç tutan 9 yaşındaki Müslüman bir öğrenciye okulda 'yemek yiyen arkadaşlarını seyretme cezası' verildiği iddia edildi.

Reklam
Müslüman Öğrenciye İşkence Gibi Ceza
15 Kasım 2019 - 19:25
Reklam

 Ülkenin en büyük Müslüman medeni hakları ve savunma örgütü olan Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi'nin (CAIR-NY) New York’ta kent Eğitim Bakanlığına şikayette bulunarak, dokuz yaşındaki bir Müslüman öğrencinin oruçluyken, öğle yemeği yiyen öğrencileri seyretme cezası verildiğini iddia etti.

Şikayet metninde 264 nolu Devlet Okulu çalışanı, Zaman Mashrah'ın dokuz yaşındaki oğlunun Müslüman oruçluyken arkadaşlarına güldüğünü iddia ederek öğle yemeği yiyen diğer öğrencileri seyretme cezası verildiği aktarıldı. Olay 14 Mayıs 2019'da, Ramazan döneminde meydana geldi.

Öğrenci durumu velisine bildirdi. Veli ise okul idaresine şikayet ederek ilgili öğretmenin uyarılmasını istedi. Okul şikayeti 90 gün içinde sonuca bağlaması gerekirken aradan 176 gün geçti ve hiç bir işlem yapmadı. Zaman Mashrah bunun üzerine CAIR New York şubesine başvurdu. 

Bir şikayet mektubu hazırlayan CAIR-NY bunu New York Eğitim Bakanlığına sundu. Dilekçede “Eğitim Bakanlığı, tüm öğrencilerin idari ve adli olarak güvenliğini sosyal haklarını korumakla yükümlüdür. Bir okul çalışanı, Bayan Mashrah'ın oğlunun dini görevini yaparken bu cezadan olumsuz olarak etkilendi başta sosyal yaşamı olmak üzere, eğitimde de başarısız olmasına neden oldu." dedi.

Öğrencinin annesi Zaman Mashrah ise oğluna iyi bir eğitimin yanında dini inançlarına saygılı olacağına söz verdiklerinden dolayı bu okula gönderdiğini dile getirerek "Ama gördüğünüz gibi çocuğumun dini kendisine karşı bir ceza biçimi olarak kullanıldı. Öğretmeni tarafından küçük düşürüldü, korkutuldu ve duygusal olarak istismar edildi. Olayı okula bildirdiğimde, Eğitim Bakanlığının durumu araştırıp gerekli uyarılar yapacağını umdum ama o kişi korunurken dokuz yaşındaki bir çocuğa zorbalık ve taciz görmezden gelindi. Ailemiz sıkıntıda ve çocuğumun eğitimi ve sosyal ve duygusal refahı etkilenmeye devam ediyor ” şeklinde konuştu.


CAIR-NY bu olayı gören öğrenci ve çalışanlara çağrıda bulunarak, böyle bir olay herkesin her inançtan insanın başına gelebilir, sessiz kalmayın denildi.

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Reklam