• Reklam

N95 Maske Krizi Hâlâ Devam Ediyor

Corona virüsünden korunmanın en kilit araçlarından biri olan maskelerin üretiminde sorunlar yaşanmaya devam ediyor. N95 maskelerinin en büyük üreticilerinden olan Amerika'lı 3M şirketi, salgının başlangıcından bu yana aylar geçmesine rağmen taleplere yetişemediklerini açıkladı.

Reklam
Reklam
N95 Maske Krizi Hâlâ Devam Ediyor
17 Eylül 2020 - 09:27
Reklam

Corona virüsü dünya genelinde etkisini sürdürürken, salgına karşı en büyük savunma silahı maske ve sosyal mesafe. Salgının patlak verdiği ilk dönemde dünya genelinde tıbbi ekipman krizi yaşanırken, üreticiler taleplere yetişmekte zorlanmaya başladı.

Resmi olarak Aralık 2019’da ortaya çıkan corona virüsü salgınında 9 ay geride kalırken, maske üreticileri bu konuyla ilgili sorun yaşamaya devam ediyor.

Amerika merkezli 3M şirketi de onlardan biri. Salgın sürecinde N95 maskelerini üretmeye başlayan ve en büyük üreticilerden biri haline gelen şirket, aylık 95 milyon maske adedine ulaştı.

2020’nin sonunda 2 milyar maskeye ulaşmaya hazırlanan şirket buna rağmen talebi karşılamakta zorlanıyor.

CNN International’a konuşan şirketin CEO’su Mike Roman, “Bugün bile tüm endüstride N95 üretimine yetişmekte zorlanıyoruz. N95 türü maskenin yeniden kullanılabilir hale getirilmesi için diğer şirketlerle ortaklıklar üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Salgının üretim sürecinde kapasite ve stok yapmanın önemi konusunda bir ders verdiğini söyleyen Roman, “Açıkça söylemek gerekirse bu duruma hiç hazır değildik. Kamu-özel ortaklıklarında bu yapılıyor. Planladığımız yatırımlarla N95 stoğu yapma olanağımız olacak” ifadelerini kullandı.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com