• Reklam
Reklam

"Namaz 5 vakit, ahlak 24 saat farz" dedi olay oldu

Show Tv Ana Haber Bülteni sunucusu Ece Üner, iki gün önceki yayında, koronavirüs nedeniyle maske, dezenfektan ve çeşitli yiyeceklere gelen zamları eleştirdi.

Reklam
"Namaz 5 vakit, ahlak 24 saat farz" dedi olay oldu
14 Mart 2020 - 08:49
  • Reklam
Ece Üner, fiyat artışlarını, "Virüs mü, fırsatçılar mı daha hızlı yayılıyor, bilemedik. Sorsan hepimiz Müslümanız. Ama gel gör ki, namaz 5 vakit, ahlak 24 saat farz" sözleriyle tepki gösterirken, o anlar sosyal medyada gündem oldu. Ece Üner, canlı yayındaki bu sözlerinden sonra çok sayıda destek mesajı alırken, eleştirilerin de hedefi oldu.

Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan bugünkü köşesinde, Ece Üner’in fırsatçılara tepki gösterip “Ahlak 24 saat namaz 5 vakit farz” ifadelerini kullanmasına tepki gösterdi.

Hakan, “Radikal önlemlerden kaçınmamak gerekiyordu” başlıklı yazısında, “Namaz kıldığı halde ahlaksızlık yapanlar var, doğru! Dinin ahlak boyutunu bir tarafa bırakıp sadece şekle abananlar var, doğru! Namaza niyaza odaklanıp yalana dolana sarılanlar var, doğru! Bir dinleri olduğu için ahlaka gerek duymayanlar var, doğru! Bunların hepsi doğru ama benim anlamadığım husus şu: ‘Namaz kılıyorsunuz ama asıl ahlaklı olmanız lazım’ diyerek korona fırsatçılarına laf sokan Ece Üner’in elinde...Fırsatçıların günde beş vakit namaz kıldıklarına dair bir veri mi var” diye Ece Üner’i eleştirdi.

“O ÇİRKİN ÖNYARGI, GALİBA ECE ÜNER’DE DE VAR BİRAZ”

Ahmet Hakan yazısının devamında, Ece Üner’in önyargılı olduğuna işaret ederek şu ifadeleri kullandı:

“Hem fırsatçılık yapıp hem de namazdan niyazdan uzak olmak söz konusu olamaz mı? O korona fırsatçısı sahtekârların, dinden diyanetten uzak kimseler olma ihtimali yok mu?

Bizdeki seküler kesimlerde... Öteden beri... Ahlaksızlık yapanların, sahtekârlık yapanların, fırsatçılık yapanların alayının namazında niyazında insanlar olduğu yönünde...

İnsaftan, vicdandan, terbiyeden ve ahlaktan yoksun çok yerleşik bir önyargı vardır. O çirkin önyargı, galiba Ece Üner’de de var biraz. Ne hazin! Ne ayıp! Ne kötü!”
 

Öte yandan AKP’ye yakınlığıyla bilinen Yeni Şafak, koronavirüs vakasının ardından stokçuları ve yapılan fiyat artışlarını canlı yayında eleştiren Ece Üner'i hedef aldı. Yenişafak Gazetesi, "Namazla ne alakası var? Bu sefer olmadı Ece Üner" sözleriyle Üner’e tepki gösterdi.

Ece Üner, kendisine tepki gösterenlere Twitter hesabı üzerinden cevap verdi. Canlı yayında söylediklerini anlayanlara teşekkür eden Üner, sözlerini anlamayanlara ise şu yanıtı iletti: “Beni anlayanlara gönülden büyük bir teşekkür. Zira söylediklerimden ‘namaz kılmak kötüdür’ ya da ‘fırsatçılar namaz kılanlardır’ gibi bir sonuç çıkartmak olağanüstü bir çaba ve ‘meziyet’ ister. Bu ‘meziyet’i gösterebilen sayılı insana da cevabım; ‘Anlamak’ yalnızca bir ‘idrak’ sorunu değildir; tersine çoğu kez bir ‘niyet’ hatta bir ‘ahlak’ sorunudur.”

AHMET HAKAN BUGÜN DE ECE ÜNER'İ ELEŞTİRDİ

Ahmet Hakan bugünkü köşesinde de Ece Üner’i eleştirdi. Hakan, "Ece Üner meselesi" başlıklı yazısında, Üner için “batılı haber sunucusu” derken, "Televizyonda haber sunan Batılı bir haber sunucusunun bir sahtekarlık, bir ahlaksızlık, bir fırsatçılık haberini sunduktan sonra kameraya dik dik bakarak 'Sorsan hepimiz Hristiyanız. Ama gel gör ki kilise haftada bir gün, ahlak ise haftanın yedi günü farz' falan diye bir laf söylediğini düşünün. Ne yaparlar o sunucuya Batı’da? Ne yapacaklar canım. Gülerler. Sadece gülerler" ifadelerini kullandı.

ECE ÜNER'DEN YANIT

Ece Üner, Ahmet Hakan’ın kendisini köşesinden eleştirmeye devam etmesi üzerine sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Üner, “Ahmet Hakan’ın linç yönlendirmelerine kapılmadan iyi niyetle demek istediğimi anlamaya çalışan değerli izleyenlere sorumluluğumdur; ben Müslümanlığı aşağılamadım aksine yüceliğini hatırlattım” diyerek şu açıklamalarda bulundu:

 

   • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

Haberleri Google News üzerinden takip etmek için tıklayınhttps://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com