• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

NASA Dünya gibi Bir Gezegen Keşfetti

Birçok farklı araştırmanın yanı sıra yaşama elverişli gezegen arayan NASA, bir gezegen buldu. Geçiş Halindeki uzak Gezegen Araştırma Uydusu (TESS), Dünya büyüklüğünde uzak gezegen keşfetti.

Reklam
Reklam
NASA Dünya gibi Bir Gezegen Keşfetti
07 Ocak 2020 - 00:35
Reklam

Space.com'da yer alan haberde, TESS, Dünya'ya 101,5 ışık yılı uzaklıktaki Yunus (Dorado) Takımyıldızı'nda, yörüngesindeki yıldıza suyun gezegen yüzeyinde istikrarlı şekilde var olmasına olanak sağlayacak mesafede bulunan, Dünya ile yaklaşık aynı büyüklükte bir gezegen buldu.
NASA tarafından  "TOI 700 d" adı verilen uzak gezegenin, kendi yıldızına, Dünya'nın Güneş'ten aldığı enerjinin yüzde 86'sını alacak mesafede bulunduğunu, bunun yaşama elverişli koşullara olanak sağlayabileceğini öngörüyor. 

"TESS Object of Interest 700" (TESS İlgi Nesnesi 700/ TOI 700) adlı cüce kızıl yıldızın yörüngesinde 3 uzak gezegen keşfedildiğini belirten NASA, bunlardan yıldıza en yakın olan TOI 700 b'nin yaklaşık Dünya büyüklüğünde olduğunu ve yıldızın yörüngedeki bir turunu 10 günde tamamladığı, en yakın ikinci yıldızın Dünya'nın 2,6 kat büyüklüğünde, bir mini-Neptün büyüklüğünde olduğu ve yörünge turunu 16 günde tamamladığı anlattı. 

En dışta, yaşanabilir bölgede bulunan TOI 700 d'nin ise Dünya'dan yüzde 20 daha büyük olduğu ve yörünge turunu 37 günde tamamladığı aktardı.
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com