• Reklam
  • Reklam
  • Reklam

New Jersey'de Artık Kaçaklara Ehliyet Yok

Amerika Birleşik Devletleri'nin New Jersey eyaletinde yasal olmayan göçmenler ehliyet alamayacak. Daha önce kaçak durumda olan göçmenlerin ehliyet alabilmesine olanak tanıyan eyalet yasası iptal edilmesi için düğmeye basıldı. Geçtiğimiz aylarda New York kaçak göçmenlere ehliyet verilebileceğini onaylamıştı.

Reklam
Reklam
New Jersey'de Artık Kaçaklara Ehliyet Yok
11 Aralık 2019 - 06:02
Reklam

Söz konusu tedbir, Meclis Yargı Komitesinden 4-2 oyla geçti. Demokratların desteğiyle ve tasarıyı imzalayacağını söyleyen Demokrat Vali Phil Murphy'nin desteğiyle Meclis'e giden yasa iptal edilebileceği ön görülüyor.

2018 tarihli bir araştırmaya göre, New Jersey'de 466.000'den fazla belgesiz araba kullanan göçmen bulunuyor. New York ve Delaware de dahil olmak üzere 14 eyalette, göçmenlik statülerinden bağımsız olarak sürücülerin ehliyet almalarına izin veren yasalar çıkarıldığı aktarıldı.

D-Union Meclis Üyesi Anette Quijano, “Bu mevzuatın, kent sakinlerinin A noktasından B noktasına bir araba sürmelerini gerektiren kentsel, banliyö ve kırsal topluluklara sahip bir devlet olan Garden State'te binlerce hayatı değiştireceğini biliyoruz” dedi. 

Tasarı iki lisans ve kimlik kategorisine izin verecek: biri iç hat uçuşlarına izin veren Gerçek Kimlik Yasası ile uyumlu, diğeri vatandaşlık statüsü ve bazı yaşlılar ve kimsenin yoksun olduğu durumdan bağımsız olarak göçmenlere verilecek olan sürüş için ticari olmayan ehliyet düzenlenebileceği belirtildi. 

Adaylar, lisansların, yolu kullanan belgesiz göçmenler için günlük hayatı kolaylaştıracağını söylüyor. Ruhsatların yollarda güvenliği de artırabileceğini ve hatta belgelenmemiş göçmenlerin sigorta ve kayıt yaptırmadan sürdüğü için eyalette otomatik sigorta oranlarını azaltabileceğini söylüyorlar.

Devlet Motorlu Araç Komisyonu genel müdürü Sue Fulton, lisansların sürücü güvenliği görevini yerine getirebileceğini söyledi ve ajansın yolların işaretlerini, sinyallerini ve kurallarını anlamalarını sağlamak için çalışacağını belirterek “Ehliyet kazanmak bir geçit töreni olsa da, iyi bir vatandaşlık için bir ödül değil - bu bir araç. Fulton, sürücülerimizin ruhsatlandırılması, eğitilmesi, test edilmesi ve sigortalanması durumunda yollarımız daha güvenli ”dedi. “Yollarımızı ve sürücülerimizi güvende tutmamızın başka bir yolu yok.” diye konuştu.

Tasarıya oy veren R-Hunterdon Meclis Üyesi Erik Peterson, belgesiz göçmenlere ehliyet vermenin, oy verme sürecinin bütünlüğüne zarar verebileceğini ve “kanunu çiğneyen insanları barındırabileceğini” iddia etti.


  • Reklam

YORUMLAR

  • 1 Yorum
  • Kadir cavusoglu
    8 ay önce
    Bu haberi yazanin ya dogru durust turkcesi yok yada yazi yazma kabiliyeti yok. Yazinin ilk iki paragrafi baska bir acidan anlatiyor yazinin diger kisimlari baska bir acidan konuyu anlatiyor. Biz okuyucular bu yazinin ilk kisminami inanacagiz yoksa ikinci kisminami inanacagiz. Bu yaziyi yazan konuyu bir olumsuz yonde yazmis sonra atlamis konuyu olumlu yonden yazmaya baslamis.
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com