New Jersey'de Kaçak Öğrencilere Burs

Amerika Birleşik Devletleri'nin New Jersey eyaletinde 3 yıldır Amerikan Liselerinde okuyan ve kaçak olarak yaşayan 500 Üniversite öğrencisine burs verileceği açıklandı. Başvurular ise Internet üzerinde yapılacak.

New Jersey'de Kaçak Öğrencilere Burs
15 Şubat 2019 - 07:09

New Jersey Valisi Phil Murphy tarafından imzalanan kararda, yasadışı olarak ülkede yaşayan göçmenlerin çocukları için bir fon oluşturdu. Hayırseverlerin hibeleri ile karşılanan fondan  513 öğrenciye burs verilecek.

Eyalet yüksek öğretim sekreteri Zakiya Smith Ellis, “Bu burs hayırseverlerin yardımı ile oluşturulan fondan yararlanmak için 1500'den fazla kişi başvurdu.  Eyalet yardımı için onaylanan 655 kaçak göçmenden 513'ü New Jersey'deki Üniversitelere kaydoldu ve hibelerini aldı. Program halen mevcut bahar dönemi için yeni başvuruları kabul ediyor." dedi.

Yüksek Eğitim Öğrenci Yardımı Kurumu (HESAA) genel müdürü David J. Socolow'un finansal yardımın denetlendiğini,  başvurulardan bazıları, aile gelirinin yüksek olması nedeniyle reddedildiğini aktardı. 

Demokrat Partiden seçilen New Jersey Valisi Phil Murphy, geçen yıl ülkede yaşayan göçmenlere yasadışı olarak ülkede yaşayan çocukların eğitimini alması için yeni kararlar aldı. Destekçiler belgesiz göçmenlerin K-12 okullarına federal yasa kapsamında ücretsiz olarak katılabildiklerini ve New Jersey'nin devlet kolejlerinde okuması gerektiğini yönünde destek verdi.

Kimler başvurabilir?

Program, yasadışı olarak ülkede yaşayan New Jersey öğrencilerinin aşağıdaki kriterleri karşılaması durumunda kolej maddi yardımına başvurmalarını sağlıyor: 

En az üç yıl boyunca New Jersey lisesinde eğitim gören.

New Jersey'deki bir liseden mezun oldu veya New Jersey'deki bir lise diplomasının eşdeğeri olması,

Program bahar döneminde derslere başlayan öğrencilere de açık, ancak 15 Şubat'a kadar başvurmaları gerekiyor.

Bir sonraki Güz dersine devam eden öğrenciler, bir sonraki okul yılında yardım almak için 15 Nisan'a kadar başvurabilir.

YORUMLAR

  • 0 Yorum