• Reklam

New York Başkonsolusu Aktaş Ankara'ya Atandı

Türkiye'nin Amerika Birleşik Devletleri New York Başkonsolosu Alper Aktaş Ankara'ya atandı. Yaklaşık 1 buçuk yıldır New York'ta görev yapan Aktaş, Türk Toplumunu bütünleyici özelliği ile ön plana çıkmıştı. New Yorklu Türkler, Başkonsolos Aktaş'ın gidişini "Siyasi oyuncuların kurbanı oldu." diyerek yorumladı.

Reklam
Reklam
New York Başkonsolusu Aktaş Ankara'ya Atandı
27 Şubat 2020 - 10:23 - Güncelleme: 27 Şubat 2020 - 12:00
Reklam

2018 Ekim ayında New York'ta göreve başlayan Alper Aktaş, önceki gün görevden alındı. Başkonsolos Aktaş'ın 2006-2011 yılları arasında görev yapmış Mehmet Samsar'dan sonra Türk toplumunu birleştiren en başarılı diplomat olarak görülüyordu.
Aktaş göreve başladığı günden beri Türk toplumu ile içiçeydi. Gece gündüz demeden çalışan Alper Aktaş yaptığı projelerle Türk toplumuna önder olmuştu. Makam aracını kullanmadan kendi özel aracıyla Türkleri ziyaret eden, Aktaş'ın gidişine Türk toplumu üzüldü.
Geçtiğimiz yıl Times Square'de yapılan Türk Festivali New York'ta çok konuşulmuştu. New York'un önemli isimleri festivale katılmış, tam not vermişti. New Yorklu Türkler de bir arada festivale katılarak güçlü bir mesaj vermişti.
Alper Aktaş bölünmüş olan Türk Derneklerini bir çatı altında toplamak için Prof. Dr. Ali Beba'nın başkanlığında ki ve her fikirden sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu platformada destek oldu. Bu Platformu desteklemesi bazı siyasi çevreleri rahatsız etti. 
Başkonsolos Aktaş'ın görevden alınmasına bazı siyasi isimlerin ön ayak olduğuna dikkat çeken New Yorklu Türkler, "Son yıllarda Mehmet Samsar'dan sonra toplumun her sorununa eğilen genç bir diplomatın New York'tan ayrılması, burada yaşayan Türkler için büyük kayıp. Bu yıl daha görkemli festival hazırlığı yapılıyordu. Bir çok popüler sanatçı gelecekti. Bu festivalin masrafınıda sivil toplum kuruluşları ve Türk işadamları el birliği ile karşılıyordu. Bu başarıyı çekemeyen bir kaç kişi Ankara'ya baskı yaparak Alper Aktaş'ı görevden aldırdı. Türk toplumu kaybediyor. Türk düşmanlarının isteği birbiriyle kavgalı Türk toplumuydu. Böyle başarılı diplomatları görevden aldırarak düşmanlarımızın ekmeğine yağ sürüyorlar." diye konuştular.
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com