• Reklam

New York Lezzetlerini Mutfağında Öğrendi

Yıldız Karabeyin, İstanbul Üniversitesi Endüstri İlişkileri ve İnsan Kaynakları (yüksek lisans) mezunu emekli bankacı. Emekli olduktan sonra yemek kültürlerine merak salan Karabeyin, New York mutfağını yerinde öğrenmek için her yıl New York'a geliyor.

Reklam
New York Lezzetlerini Mutfağında Öğrendi
31 Ocak 2021 - 19:09 - Güncelleme: 31 Ocak 2021 - 22:08
  • Reklam
Aslen Kastamonulu olan Yıldız Karabeyin, doğma büyüme İstanbul hanımefendisi. ABDPOST.COM'a konuşan Karabeyin, uzun yıllar HSBC'de çalıştıktan sonra emekli olmuş ardından ülkelerin yemek kültürlerinin peşine düşmüş.

35’ten fazla ülkeye seyahat etme ve kültür ve yemeklerini tanıma şansım oldu diyen Yıldız Karabeyin "Amerika’ya ise çok sık gidip geliyordum, vegan vegeterian yeme alışkanlığı ve Amerikan Mutfağının çeşitliliğini öğrendim. Türk Yemeklerini kendi yöremize ait yemekleri yapmak tanıtmak ve öğretmek en büyük hayalimdi. Emekli olduktan sonra bunu bir nebze de olsa gerçekleştirdim." dedi.

2016 yılından beri yılın yarısını New York'ta geçiren Yıldız Karabeyin, bir çok yemek kültürünü mutfağında öğrenmiş. 

KÖYDEN DÜNYAYA YAYIN

2020 yılında Corona virüs salgını sürecinde, Türkiye'ye dönmek zorunda kalan Karabeyin, annesiyle birlikte Kastamonu'da köye yerleşti."O günden beri köydeyiz. Ama sosyal medyadan paylaşımlara devam ediyorum. Köydeki yaşam, doğa büyüleyici bir masal gibi." diyen Yıldız Karabeyin, "Çok eski yemek tarifleri, kadim, organik hala genetiği bozulmamış gıdalar ilgimi çekiyor. Yöresel yemek kültürü üzerine araştırmalar yapıyorum. Artık yaygın yapılmayan ya da üretilmeyen ürünleri bulup eski tariflerine göre pişiriyorum." dedi. 

İnstagram üzerinden @yildizlilezzetlerim den takipçileri ile paylaşımlar yaptığını belirten Karabeyin, "Kastamonu yöresel yemeklerden başlıcaları Dayama Islaması(banduma), Tirit, Kölhamur, Kabalak Dolması, Mantar, Ekşimayalı Ekmek, Pastırma, Kastamonu Tarhanası.. Siyez bulguru ve unu. Bunların üzerine sayfalarca yazıp saatlerce konuşabilirim." şeklinde konuştu.

ATALARIMIZIN TARİFLERİNİ NESİLLERE AKTARIYOR

Günümüz digital dünyasında işte bu atalık tohumlardan elde edilen nadide tariflerin unutulmaması, denenmesi ve yayılması için en uygun platformun instagram ve youtube olduğunu vurgulayan Yıldız Karabeyin, "Hedefim; coğrafi özelliklerine göre fazla duyulmamamış ya da artık unutulmaya yüz tutmuş olan Anadolu’nun sağlıklı organik ve yöresel lezzetlerini bulmak ve bu hesapta toplayıp kayıt altına alarak yaşatmaya devam etmek olacak." diye konuştu.

Yıldız Karabeyin'in youtube adresi ise: 
 

  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com