New York'ta Kaz Ciğeri Satışı Yasaklanıyor

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde boğazlarına boru sokularak zorla beslenen kazlardan elde edilen kaz ciğerini yasaklıyor.

New York'ta Kaz Ciğeri Satışı Yasaklanıyor
02 Kasım 2019 - 00:07

BBC Türkçe'nin haberine göre, New York Belediye Meclisi, hayvanların çabuk kilo alması ve ciğerlerinin yağlanması için boğazlarına boru sokularak zorla beslenmesi yoluyla elde edilen kaz ciğerlerinin 2022'den itibaren yasaklanmasını öngören tasarıyı onayladı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio da kararı imzalayacağını açıkladı.

Yasak kapsamında bu yolla üretilmiş kaz ciğeri servis eden ya da satan restoran ve marketlere 2 bin dolara kadar ceza verilecek.

Fransız mutfağına özgü bir lüks tüketim maddesi olan kaz ciğeri, (foie gras) üretiminde kullanılan yöntem nedeniyle ABD'de yıllardır tartışma konusu.

Hayvan hakları örgütü PETA'ya göre kaz ve ördek çiftliklerinde yağ ve suyla yumuşatılmış mısırlar, uzun bir boruyla hayvanların boğazına basılıyor. Bu işlem günde üç kez tekrarlanıyor. Üç hafta sonra hayvanların vücut ağırlıkları yüzde 50 artarken ciğerleri de 10 kat büyüyor.

2012'de California'da kaz ciğeri yasaklanmıştı. Ancak 2015'te yasak, mahkeme kararıyla kaldırıldı. 2017'de bir bölge mahkemesi yasak lehinde karar aldı. Yüksek Mahkeme de Ocak 2019'da yasağa ilişkin kararı onadı.

Chicago'da ise 2006'da belediye meclisinin aldığı yasak kararı iki yıl sonra kaldırıldı.

YORUMLAR

  • 0 Yorum