New York’ta Müslüman ve Yahudilerden Ortak Eylem

New York'ta Müslüman ve Yahudilerden Ortak Eylem

Amerika Birleşik Devletleri'nde ki okullarda bedava yemeklere Yahudilere ait Kosher ve Müslümanlar için helal yemekte dahil edildi. New York Belediye Başkanı Bill Blasio Eylül ayından itibaren normal yemeğin yanısıra, Kosher ve Helal yemekte verileceğini duyurdu.

15 Haziran 2018 - 09:45

Önceki gün Yahudi ve Müslüman temsilcilerle bir araya gelen Belediye Başkanı Bill Blasio ve diğer yetkililer "Herkes için Ücretsiz Öğle Yemeği" projesine Müslüman ve Yahudilerin de katıldığını duyurdu. 

Daha önce başlatılan  bedava yemek projesi, Yahudi ve Müslüman toplum öğrencileri için, Sivil Toplum Temsilcisi Letitia James ve New York Belediye Meclisi üyeleri, toplantıda önemli karara imza attılar. Belediye Başkanı de Blasio, Yahudi ve Müslüman öğrencileri yeni “Herkes için Bedava Öğle Yemeği” programına dahil edecek.

New York'ta Yahudi ve Müslüman okullarında okuyan 30.000'den fazla öğrenciye Kosher ya da Helal yemek seçenekleri bulunmuyordu. 

New York'ta geçtiğimiz hafta "Helal yemek ve Kosher yemeği istiyoruz eylemine" Yahudi Ortodoks Birliği Genel Başkan Yardımcısı Allen Fagin'e ile Muhammed Razvi İslami Liderlik Okulu'nun Halklar Konseyi (COPO) İcra Direktörü Şeyh Musa Drammeh katıldı.

Şeyh Musa Drammeh “Bugün buradayız, Belediye binasındayız çünkü öğrencilerimiz bu şehirde ikinci sınıf vatandaşlar değil. Bugün buradayız çünkü bu yönetim topluluğumuza ve tüm şehre vaatler verdi, Her okulda, Her okulda, Her toplumda - neye inandıklarına, nerede yaşadıklarına veya okula nereye gittiklerine bakılmaksızın, herkese eşit destek vereceklerini ifade ettiler." derken Yahudi Orhodox Union Genel Başkan Yardımcısı Allen Fagin , “Tüm program için ücretsiz öğle yemeği istiyoruz. Her bir çocuğu önemsediklerini iddia ediyorlar ve on binlerce öğrenciyi dışarıda bırakıyorlar, her bir çocuğun 30.000'den fazla çocuk öğle vakti aç kalıyor.” şeklinde konuştu.

Public Advocate Letitia James ise  “Her çocuk okulda başarılı olmak için en iyi şansı hak ediyor ve bu da sağlıklı ve besleyici bir öğle yemeği içeriyor. Yıllardır New York'un okul çocukları için evrensel bir öğle yemeği programı kurmak için savaştım, ancak on binlerce çocuğun öğlen yemeği olmadığı durumlarda gerçekten evrensel bir şey değil. DOE, öğrencilerimizin tüm ihtiyaçlarını, özellikle sağlık veya dini nedenlerle katı diyetleri takip edenleri yansıtan bir gıda politikası oluşturmalıdır." dedi.

Councilmember Rafael Espinal , “Bu sene herkes için ücretsiz öğle yemeğine dair harika bir duyuru yapmalıyız, öğrenciler için Kosher ve Helal yemek seçeneklerinin olduğundan emin olmalıyız, böylece başarılı olmak için ihtiyaç duydukları çeşitliliği ve beslenmeleri alabilecekler.” diye konuşurken Councilmember Eric Ulrich , " Belediye başkanı , bugün tüm şehirlerde on binlerce öğrencinin öğle yemeği yemeden, beslenmeden ve yemeksiz gidiyor olmaları dışında, tüm çocuklar için olması gereken evrensel bir ücretsiz öğle yemeği programı hazırlıyor. dedi.

 

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Eren Orbey Rhodes Bursu kazandı
Eren Orbey Rhodes Bursu kazandı
Türkiye, Fatih Bucak'ın Sert Mesajını Konuşuyor
Türkiye, Fatih Bucak'ın Sert Mesajını Konuşuyor