• Reklam

New York'ta Osmanlı Tarihine Yürüyüş

Amerika Birleşik Devletleri'nin New York kentinde Todd Fine ve Işıl Acehan Osmanlı tarihine ışık tutacak yürüyüşler yapıyor. Bu yürüyüşlere Türkler'den çok Amerikalılar'ın ilgi göstermesi herkesi şaşırtıyor. Manhattan adasında tur eski Osmanlı İmparatorluğu ve Amerika arasında var olan pek çok bağlantıya ışık tutuyor.

Reklam
Reklam
New York'ta Osmanlı Tarihine Yürüyüş
31 Ekim 2019 - 22:20
Reklam

New York'un Aşağı Manhattan bölgesini düşündüğünde, Hudson Nehri'ne bakan pırıl pırıl gökdelenlerin ikonik görüntüleri akla geliyor. Şimdi şehrin hareketli finans bölgesine ev sahipliği yapan Lower Manhattan'ın bir ticaret Limanı olarak tarihi büyük ölçüde fiziksel olarak silindi ve sonuç olarak unutuldu. Ancak, tarihi arşivlerin ortaya çıkarılması, şehir ile Osmanlı İmparatorluğu arasında beklenmedik bir ilişki ortaya çıkarıyor.

Osmanlı İmparatorluğu, batıda Macaristan ve Cezayir'i doğuda İran ve Ermenistan'daki malları New York (NYC) limanına aktarmış. 19. yüzyılın sonlarından itibaren, kentte önemli bir Osmanlı varlığı kurulmuş ve Yunanistan, Suriye, Lübnan, Ürdün, Ermenistan ve Filistin'den Osmanlı mallarına  ev sahipliği yapan küçük Suriye adı verilen bütün bir konut ve ticari alanı içeriyordu.

İşte Todd Fine ve Işıl Acehan bu bölgeleri gezerek tarihe yeniden şahitlik ediyor. Osmanlı bölgesinde yaşayan her topluma Türk denildiğini aktaran Todd Fine "Amerikalılar ve İngilizler için Suriyeli, Ermeni ya da bu Osmanlı bölgesinden başka bir toplum olsun Türk olarak bilinirdi. 17. yüzyılda New York, New Amsterdam olarak kurulduğunda, İspanyollar ve Osmanlılar dünyanın en güçlü ülkeleriydi. İngilizler ve Hollandalılar, Osmanlılarla denizcilik ve korsanlık konusunda yarışıyordu.”

1800'lerin sonlarında, Suriye'den gelen binlerce göçmen, 1896 yılına kadar Osmanlı İmparatorluğu tarafından uygulanan bir göç yasağına rağmen New York'a geldi. Acehan, bunun başlıca tetikleyicisinin 19. yüzyılın ortalarında Amerikan misyonerlerinin Anadolu'ya gelişi olduğunu söyledi. Anadolu'da yaşayan ecnebiler, önce iş buluruz umuduyla Amerika'ya göç etti. 

Ermeniler de misyoner okullarına katıldıkları ve İngilizce konuşabildikleri için göç etmeye başladılar. Göç başladı ve Anadolu'daki  eve para gelmeye başladıktan sonra, bir domino etkisi oldu. Osmanlı İmparatorluğu'nda azalan ekonomik koşullar göç sayılarını hızlandırdı.

Todd Fine, Osmanlı nüfusunun yüze yirmisi 1914 yılına kadar Amerika'ya göç ettiğini anlatırken, bölgedeki binaları tek tek anlatmaya başladı.

Gümrük Evi 1 Bowling Yeşil

Gümrük Evi, ithal mallar üzerindeki federal gümrük vergilerinin NYC'DE toplandığı yerdi. Yürüyüş turuna İlk Çağrı noktası olarak ince, “kendimizi Osmanlı İmparatorluğu'na karşı Amerikalı veya Batılılar olarak nasıl algıladığımızı” görmek için daha “kışkırtıcı”bir notla tura başlamak istediğini söyledi. Gümrük Evi Daniel French tarafından 20. yüzyılın başında inşa edilmiş ve Asya, Amerika, Avrupa ve Afrika'yı temsil eden heykeller canlandırıyor. Asya'yı tanımlayan Fine şöyle açıklıyor “ " bu oryantalist çerçeveyi çağıran tüm bu klişeler var."Asya'nın ayakları altında üç insan kafatası olan bir tabure üzerinde duruyor. Onun yanında üç adam vardır, zayıflamış kim, üzerinde kambur ve neredeyse çıplak. Adamlardan biri ellerini sırtının arkasına bağladı, diğeri başını yere koydu ve ya boyun eğiyor, ağlıyor ya da yalvarıyor gibi görünüyor. Asya'nın kucağında bir Buda ve sağ elinde bir haşhaş çiçeği var, bir yılan sapı kayıyor.

2. Eski Osmanlı Konsolosluğu, 24 Devlet Caddesi

Konsolosluk 1906 yılına kadar State Street cheeseborough binada hizmet veriyordu. Bu Hudson Nehri kıyısı yanında yer alan kalabalık rıhtımın olduğu onlarca gemini girip çıktığı iskelenin yanındaydı.

Sultan II. Abdülhamid, en eski Amerikalı islamcılardan biri olan Alexander Webb'i fahri Türk Başkonsolosu olarak atadı. Webb bir yazar ve yayıncıydı ve Dışişleri Bakanlığı'ndan istifa etmeden önce ABD Konsolosluğu'nda da bulunmuştu.

3. Eski Osmanlı Konsolosluğu, 59 İnci Sokak

1906 yılında, konsolosluk Pearl Street'teki İthalatçı / İhracatçı binasına birkaç blok öteye taşındı. Bölge, diğer birçok ticari binaya ev sahipliği yapıyordu.

Orada çalışan Türk konsolosluk memurlarından biri Mustafa Bey olarak adlandırıldı. Ermeni sevgilisi Hranoush Agaganyan ile NYC’ye kaçtı, çünkü aileleri evlenmelerini istemedi. Madam Bey olarak anıldı ve bir boks kulübü açtı ve Amerika'nın Max Schmeling ve James Braddock (Cinderella Man olarak bilinen) gibi en ünlü boksörlerini eğitti.

Acehan, lüks tutkusu ile tanınan ve uzun yıllar boyunca Waldorf Astoria'da bir odası olan başka bir Türk konsolosluk subayı Mundji Bey'in hikayesini anlatıyor. Genç Türk Devrimi 1908'de gerçekleştiğinde ve Türkiye'de anayasal bir hükümet kurulmasına yol açtığında, Mundji Bey elçiliği kontrol edeceğini açıkladı. Osmanlı İmparatorluğu'nun tüm siyasi kaçakları için af ilan etti.  O yıllarda çıkan New York Times gazetesinde Osmanlı'nın Amerika kadar özgür olduğu yönünde bir beyanat vermişti.

4. Former cigarette factory, 48 Broad Street

Moris Schinasi, tütün endüstrisinde Osmanlı doğumlu zengin bir Amerikalı iş adamıydı. New York'taki 48 Broad Street'te bir sigara fabrikasına sahipti.

1890'larda ABD'ye gelen Türk Sefarad Yahudisi Morris Schinasi tarafından kurulan sigara Fabrikası, 1893 Chicago Dünya Fuarı'nda bir sigara haddeleme makinesi tasarladı ve onunla yaptığı sigara sergiledi. Fuarda başarı ile görüştükten sonra broad Street'te kardeşi Solomon ile hazır sigara üretmek için küçük bir fabrika kurdu. Başarıları, pahalı kaliteli Türk tütününün ABD'ye ithal edilmesine dayanıyordu. Türkiye'den başka Sefarad Yahudilerini fabrikalarında çalışmak için getirdiler. Sultan II. Abdülhamid, Musa Schinasi'ye Osmanlı İmparatorluğu'na verdiği hizmetlerden dolayı onur Madalyası verdi.

5. Elizabeth H. Berger Plaza Parkı

Elizabeth Plaza Park Manhattan, New York finans bölgesinde. Trinity Place, Greenwich Street ve Edgar Street'in Üçgen kavşağı tarafından oluşturulmuş.

Halil Gibran, Lübnan'dan 1895'te 12 yaşında ABD'ye göç etti. 1920 yılında, yazarların bir grup ile birlikte, o Arap-Amerikan edebiyat Derneği NYC Pen derneği ile birlikte çalıştı. Lübnanlı yazar ve siyasi aktivist Ameen Rihani üyesiydi. Rihani, Arap-Amerikan edebiyatının kurucu babası olarak kabul edilir ve halid'in Kitabı (1911), bir Arap-Amerikalı yazarın ilk İngiliz romanıydı ve aynı zamanda küçük Suriye'de kuruldu. 1888'de 11 yaşında NYC'YE göç etti.

6. Eski Osmanlı Camii, 17 Rektör Caddesi

New York'un Rektör Caddesi'ndeki eski Osmanlı Camii'nin yeri.

1910 yılında Osmanlı Konsolosluğu Rektör Caddesi'nde cami açmaya karar verdi. Caminin İmamı, altı dilde iyi eğitimli ve akıcı olan Mehmet Ali adında bir Rus adamdı. Cami sadece Osmanlı denekleri tarafından değil, aynı zamanda Yemen ve Sudan gibi ülkelerden gelen İngiliz gemilerinde Müslüman denizciler tarafından da kullanıldı. 1912'de New York Sun, ‘Muhammedliler şimdi burada bir ibadet yeri var’başlıklı bir makale yayınladı.

Şimdi bir Holiday Inn  olarak kullanılan bina eski caminin Ground Zero Camii, olduğu anlatılır. Dünya Ticaret Merkezi aynı mesafede olduğunu işaret etti.

7. 109 Washington Sokak

Washington Caddesi, küçük Suriye'nin ana caddelerinden biriydi. Onlarca kiralık bina ve dükkandan oluşuyordu. Bugün, sadece bir kiralık bina kalır ve 109 Washington Caddesi'nde yer almaktadır. Hala kira kontrollü ve bir Yunan ev sahibi var.

Yerleşim Evi göçmenler İngilizce öğrenmek ve sosyal destek almak için bir yer sağlamak için 1925 yılında inşa edilmiştir. 1920'lerde kısaca bir Budist Tapınağı haline geldi ve dolayısıyla taş budalar binanın önüne eklendi. Bina şu anda sahipsiz.

Yerleşim Evi göçmenler İngilizce öğrenmek ve sosyal destek almak için bir yer sağlamak için 1925 yılında inşa edilmiştir. 1920'lerde kısaca bir Budist Tapınağı haline geldi ve dolayısıyla taş budalar binanın önüne eklendi. Bina şu anda sahipsiz.

8. Eski St George Suriye Katolik Kilisesi

103 Washington Street eski St. George Suriye Katolik Kilisesi.

Eski St George Suriye Katolik Kilisesi 103 Washington Street ihtişamıyla duruyor. 1812 yılında inşa edilen kilisenin bir Melkite Kilisesi olduğu biliniyordu. Melkitler, tarihlerini Suriye'deki Antakya'nın ilk Hıristiyanlarına kadar izlerler. Melkite kelimesi, Kral için Süryanice ve Arapça kelimelerden türetilmiş. Kilise hizmet dışı kaldıktan sonra, önce bir yatılı ev, daha sonra bir genelev ve daha sonra bir pub oldu. 2007 yılında Çinli bir yatırımcı tarafından satın alındı ve şimdi Amerikan ve Çin yemekleri sunan bir restoran olan St George Taverna olarak kullanılıyor.

10. Aziz Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi, Özgürlük Parkı

New York'ta Aziz Nicholas Rum Ortodoks Kilisesi.

Aziz Nikolaos Rum Ortodoks Kilisesi aslen 155 sedir Caddesi'nde bulunan ve 11 Eylül saldırıları sonrasında Dünya Ticaret Merkezi çöktü sonra yıkıldı. Yeniden inşa edilme sürecindedir ve gecikmelerle kuşatılmış ve tahmini maliyetleri aşmıştır.

İnce şunları söyledi: "tarihçiler olarak, insanların Dünya Ticaret Merkezi'nin yanında bir Yunan Kilisesi olduğunu bilmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz. Çünkü Osmanlı New York'un bir parçasıydı.”


  • Reklam

YORUMLAR

  • 0 Yorum
  • Reklam

https://www.alexa.com/siteinfo/abdpost.com